nahrávám

BEČOVSKÝ RELIKVIÁŘ - PERLA ZÁPADNÍCH ČECH

 

BEČOVSKÝ RELIKVIÁŘ - PERLA ZÁPADNÍCH ČECH

BEČOVSKÝ RELIKVIÁŘ - PERLA ZÁPADNÍCH ČECH

Bečov Nad Teplou - krásný hrad a zámek ukrývá jednu z největších perel - relikviář sv. Maura. Nevidět jej, to je jako nikdy nebýt v Praze u Vltavy. Že moc o něm nevíte? To je ostuda, tak se aspoň začtěte a rozhodně si výlet na léto do Bečova naplánujte!

A opět se vracím k cestování po naší krásné vlasti. V létě jsem čtenářům přinesla perlu Jižních Čech Český Krumlov, nyní vezu perlu z Karlovarského kraje. Pro mě je to relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou. Věřte, že první pohled za zavřené dveře je velmi impozantní a dlouho zůstane v paměti návštěvníka. Když přičtu všechny úžasné změny, kterými bečovský hrad a zámek za poslední roky prošel, mohu návštěvu jen vřele doporučit. Tamním vedoucím správy zámku je Mgr. Tomáš Wizovský, který se se svým týmem o vše pečlivě stará a zároveň neustále vyvíjí další programy pro návštěvníky. Spolu s kolegyňkami Petrou Widžovskou a Alenou Švehlovou mi byli milým doprovodem. A přímo Tomáš Wizovský pro vás popsal řadu lákavých možností a prohlídek bečovského zámku.

Prvotní otázka musí být vždy o tom nejzajímavějším, co nám povíte o relikviáři?
Myslím, že už to každý slyšel, ale cvičení dělá mistra. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek ze 13. století a v podstatě je to druhá nejvzácnější památka po korunovačních klenotech spolu s korunovačními klenoty se jedná o nejcennější zlatnickou památku na území České republiky. Ukrývala (jsou v něm stále) v sobě relikvie svatého Jana Křtitele a svatého Maura z katedrály v Remeši, jež byly dříve uchovávané v benediktinském opatství ve Florennes v Belgii. Později pak byly ještě přidány ostatky svatého Timoteje a svatého Apolináře. Na tento zámek se relikviář dostal kolem roku 1889, kdy jej sem přemístil Alfred de Beaufort-Spontin. Po druhé světové válce příslušníci rodu uprchli s nejnutnějším a v podstatě se nevědělo se, že byl před tím relikviář ukryt do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie a zámek byl posléze na základě dekretů prezidenta republiky potom znárodněn.

 A dlouho se o relikviáři nemluvilo, přišlo se na něj vlastně náhodou? Byla to docela taková zvláštní souhra. V roce 1984 se ozval československým úřadům americký občan, že chce koupit blíže nespecifikovanou památku za cenu 250.000 dolarů. Postupně se začalo pídit, o čem je řeč. K dispozici byly jen údaje, že jde o dutý kovový předmět, ležící někde asi 100 kilometrů od Norimberku směrem k východu. Tehdejší kriminalisté pak objevili fotografii a knihu s popisem relikviáře, začali prohledávat celý bečovský areál a byli úspěšní. Památka byla vysoce ohodnocena a vývoz nepřipadal v úvahu. Byla ve velmi špatném stavu, ale po čase, v roce 1991 začaly restaurátorské práce.

Ještě se mluví často bečovském tekutém zlatě? Máte jistě na mysli naše archivní vína a koňaky z konce 19. století, i ty byly nalezeny společně s relikviářem. Jmenovat můžeme proslulé značky jako je Corton Grand Cru, Chateau Yquem či Pedro Ximenes. Snažíme se je uchovat pro další generace, bylo nám potvrzeno, že jde stále o skvělé pití. Navázali jsme na to i nabídkou pro naše návštěvníky turisty a pravidelně zde provádíme druhým rokem připravujeme degustace současných vín stejné provenience, jaké jsou vína uložená v našem depozitáři. Tyto degustace, které slovem provází lektor a zavede tím účastníky do dávného příběhu minulého života u vévodského hraběcího dvora. Víno se samozřejmě stylově otvírá mečem. Účastníci si mohou vyzkoušet své schopnosti rozeznávání vůní na vzorcích z tzv. someiérského kufříku, výjimečně nahlédnout do střeženého depozitáře historické sbírky či si vyzkoušet efektní otevírání šampaňského pomocí nože či šavle, tzv. technikou stráže. Spolu s tím souvisí i prohlídka depozitáře. Naše sbírka vín je dle názoru odborníků prý srovnatelná s tou, co byla na Titaniku s lahvemi šampaňského, které byly vyzvednuty z Titaniku.

Mluvil jste také o nějaké připravované novince?

Připravujeme novou interaktivní muzejní expozici relikváře sv. Maura. Stávající expozice již nevyhovuje současnému provoznímu zatížení a bude z části přenesena a rozšířena v budově tzv. Pluhovských domů. Plánujeme 10 měsíční možná i celoroční provoz. V letošním roce se návštěvníci však budou moci podívat do dosud uzavřené (probíhá zde intenzivní stavební a památková obnova) části areálu a to na okružní komunikaci kolem hradu. Tato naučná stezka představí realizaci obnoveného vnějšího pláště hradu a nabídne dosud utajované pohledy na malebné okolí a historické městečko.

Krásný výčet lákadel pro turisty, ale co děti? Mají si kde hrát? Málokdy udrží pozornost při celé prohlídce. Jsme připraveni i na pro dětské návštěvníky. Několik let zde již úspěšně funguje projekt „Myslíme na děti“ v jehož rámci lze například už u vstupní části je využít připravený dětský koutek s kulisou hradu, s interaktivní tabulí a je tam i kvíz, který dětem svatého Maura více přiblíží. Během prohlídky pak děti mohou v každé místnosti hledat ovečky, mají také k dispozici menší kopii relikviáře, i s napodobeninami ostatků. To vše si mohou děti vzít do ruky, prohlédnout. Mohou si poslechnout ve sluchátkách povídání, při odchodu dostanou i gleijt a jsou povýšeni do šlechtického stavu. Tyto okruhy pro děti se jmenují „Relikviář pro každého“ a „Procházka minulostí“, více info: https://www.zamek-becov.cz/cs/detske-a-edukativni-programy/myslime-na-deti

Jaké akce se pravidelně v Bečově konají?

Kromě tématických prohlídek zámku zde v letošním roce bude promítat také letní kino, bývá tu folklorní festival, koncerty, Bečovské slavnosti, zapojení budeme též do tzv. Hradozámnecké noci, která se poslední prázdninový víkend zaměří na renesanční šlechtu. Za zmínku stojí třeba i běžecký závod METTERNICHOVA VÝZVA, letos pro svoji extrémní náročnost překřtěná, my tady říkáme na Maurova pomsta. Jde o běh z Kynžvartu do Bečova, trasy 35 a 45 kilometrů nádhernou přírodou Slavkovského lesa. A pokud se zdaří vše jak má, tak zhruba za dva roky by zde mohla být k dispozici lezecká stěna na zadní části skály pod hradem.

Děkuji za rozhovor.Tak vidíte, opět jsem pro vás, čtenáře, vylovila skutečnou perlu. Závěrem musím říci, že sezóna začíná vždy kolem velikonočních svátků, při prohlídce smíte fotografovat - výjimka je u relikviáře. Pro návštěvníky je k dispozici úschovna kol zdarma, přebalovací koutek, nabíjecí stanice pro el. kola, dětské zázemí, cvičná archeologická lokalita, informační systém, můžete si dát kávu a co je opravdu lákavé - můžete si na prohlídku zapůjčit kostým pro děti. Kromě prohlídky hradu a zámku můžete také ještě zvládnout muzeum historických vozidel a hraček. Milovníci přírody jistě ocení krásy Slavkovského lesa v okolí.

Více info najdete na: www.zamek-becov.cz, telefon: 353 999 394, 606 659 637

 Odkazy na nově publikované příspěvky:

http://archiv.ihned.cz/c1-65587190-cesky-vinny-poklad

http://archiv.ihned.cz/c1-65587220-relikviar-nasla-policie-zachranil-ho-vsak-kastelan

http://vary.idnes.cz/karlovarsky-kraj-bec…/vary-zpravy.aspx…

http://www.rozhlas.cz/kraje/cesko/_zprava/relikviar-svateho-maura-v-becove-nad-teplou-je-bohate-zdobena-schranka-s-ostatky--1687561

 Martina Sihelská

 Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Doporučené firmy

TYTO STRÁNKY

ZAŠTIŤUJE MODELKA

KATEŘINA VOTAVOVÁ

www.rooseveltfashionstore.cz

IMAGE:

IMAGE:

IMAGE:

 

IMAGE: