nahrávám

KOLOVEČSKÉ MUZEUM – Z LÁSKY K HISTORII

 

KOLOVEČSKÉ MUZEUM – Z LÁSKY K HISTORII

KOLOVEČSKÉ MUZEUM – Z LÁSKY K HISTORII

Muzeum techniky a řemesel, které by nabídlo tak obsáhlou a různorodou expozici, rozhodně jen tak někde nenajdete. Troufám si říct, že v Čechách snad vůbec.

Už samotná budova v Kolovči z dáli zve krásnou malbou, která zobrazuje řemeslníky při práci. Vnitřní interiér, je rozdělen do několika sekcí a budov, celková výstavní plocha je kolem 1000 metrů čtverečních a zahrnuje na sedm a půl tisíce exponátů.

Nejdříve vejdete do první haly, kde si zakoupíte vstupenku a domluvíte si, zda chcete či nechcete doprovod s odborným výkladem či ne. Hned první kroky vedou částí, kde se prodává domácí keramika rodiny Volfů, kteří jsou v podstatě hlavními tvůrci a tahouni muzea. Jejich rodina už sedm generací vytváří krásnou keramiku, a v tomto řemesle teď pokračují Rudolf Volf se synem Martinem. Na tomto místě musím zvýraznit, že výroba keramiky je stále prováděna původní technologií, charakteristické je také zabarvení kolovečské keramiky, které je červenohnědé nebo i tmavší. Pan Rudolf Volf byl dokonce oceněn a jmenován Mistrem lidové umělecké výroby. V roce 2001 mu byl udělen titul Nositele tradice lidových řemesel ministrem kultury.
 
Výstava keramiky a prodejna  je ve dvou podlažích a ceny jsou opravdu příznivé. Musím říci, že mě samotnou překvapilo, co vše jde z keramiky udělat, upoutaly mě například funkční nástěnné hodiny, betlémové postavy, lustry. Vše velmi precizně a citlivě zpracováno, případně doplněno jedinečnými kresbami.
 
Projdete-li úvodní halou s prodejem, dostáváte se do zadního traktu, kde je expozice z části venkovní a ak rozdělená do dalšího domu a hospodářských budov. Pokud se podíváte na přidanou fotogalerii, ani snad nemusím popisovat, co vše návštěvníci uvidí. Je zde mnoho dávných pomocníků pro tvorbu hrnčířů, tkadlen, pradlen, kovářů, čalouníků, vlásenkářů a dalších řemesel, výčet by byl tak dlouhý, že už byste jej přestali i číst. Vše je samozřejmě doplněno i například kočárem a velkými zemědělskými stroji, případně historickými vozidly. Co mě hodně zaujalo, byly provozovny. Prostě si jen tak přijdete a najednou jste v dávném kadeřnictví, u dentisty či v  řeznictví. Jen si sednout do křesla a nechat si dát na vlasy horká železa či u dentisty otevřít ústa. Případně se posilnit v pivnici.
Však můžete z fotogalerie sami posoudit. Za mě – toto muzeum ukazuje lásku k historii a vyznačuje se velkou péčí rodiny Volfů.
 
Není třeba se zde více rozepisovat, ono je hlavně důležité vidět. Já touto cestu děkuji Janě Bartákové za skvělý tip na výlet a pro všechny další zájemce přidávám, že muzeum je otevřeno denně, kromě zimního období. Ale i tak se tam v zimě můžete dostat díky telefonické domluvě na čísle: 379 494 235, 737 480 473.
Doplním i e-mail a webové stránky: e-mail: info@muzeum-kolovec.cz, web: www.muzeum-kolovec.cz
 
No, a kdybyste mě dlouho nepotkávali, tak jsem se tam dala semlít a už nejsem k poznání :-)
 
Martina Sihelská
Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Doporučené firmy

TYTO STRÁNKY

ZAŠTIŤUJE MODELKA

KATEŘINA VOTAVOVÁ

www.rooseveltfashionstore.cz

IMAGE:

IMAGE:

IMAGE:

 

IMAGE: