nahrávám

MÝTO - PŮVODNĚ "JAKO CELNICE" NA ZLATÉ CESTĚ

 

MÝTO - PŮVODNĚ

MÝTO - PŮVODNĚ "JAKO CELNICE" NA ZLATÉ CESTĚ

Do malého městečka Mýta jsem zavítala původně pracovně ke příbuzným mé kamarádky. Hned v centru mě zaujal velký kostel sv. Jana Křtitele, který je hlavní dominantou městečka. Jak jsem se později dozvěděla, původně šlo malou stavbu, byla tam kaple zasvěcená Janu Evangelistovi, ale časem byla přestavěna právě na kostel.

 Kostel má prý velmi zajímavé malby a zdobené lavice, leč v době mé návštěvy byl uzavřen.  Celkem je náměstíčko  velmi upravené a některé stavby zachovány v téměř původním slohu, maličko tam ráz ruší betonové překlady u parkoviště, kolem kostela je i vítaná zeleň, které by podle mě  mohlo být i  více. Nechybí ani socha sv. Jana Nepomuckého, když se pak vydáte cestou ke hřbitovu, uvidíte i sochu sv. Antonína Paduánského.
Když už připomínám hřbitov, musím se zmínit i tamním kostele sv. Štěpána. Pochází dle dochovaných zpráv ze 13. století a právě původně kolem něj stálo staré město. Hřbitov je čistý a upravený, dokonce má naproti vratům i svého hlídače, vyběhl na nás pěkný hafan. Naštěstí poslušný, na povel se vrátil zpět.
Kde se mi však v Mýtě líbilo nejvíce a co opravdu ráda doporučím, je pohled na město od kapličky sv. Vojtěch, zhruba tak jeden kilometr nad městečkem. Kaple je opravená (ostatně jako i ostatní památky města), a je krásně umístěna v lesním zákoutí, při čemž jedna strana je otevřená s výhledem do krajiny. Kolem bohatá lesní květena a budete-li mít štěstí jako já, bude vás tam klepáním obšťastňovat strakapoud. 
Výhled je pěkný, uvidíte v pravé části rybník, bohužel hned za ním nevzhlednou továrnu, poslední dobou obvyklý jev u výjezdů z dálnic. A právě ta dálnice tam dost pohled narušuje, do zpěvu ptáků se mísí zvuky projíždějících aut. Továrna a dálnice, jsou v podstatě dva jediné rušivé elementy Mýta, kterých se už město zřejmě nikdy nezbaví.
Ale, shrnutí na závěr: Mýto je už částí okraje Brd a okolní příroda je úchvatná! Poloha města je na bývalé Zlaté stezce, z historických pramenů se říká, že právě na tomto místě se vybíralo clo - nebo-li mýtné, a tak je dost pravděpodobné, že odtud vznikl název města. 
Takže Mýto je dodnes na hlavní trase do Prahy a dostupné jak po silnici, tak po železnici. Kdo ještě toto městečko nemáte ve svém památníčku, přijeďte se podívat! 

Více se dočtete na http://mestomyto.cz

MarS
 Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Doporučené firmy

TYTO STRÁNKY

ZAŠTIŤUJE MODELKA

KATEŘINA VOTAVOVÁ

www.rooseveltfashionstore.cz

IMAGE:

IMAGE:

IMAGE:

 

IMAGE: