Advent ve Stříbře

08.12.2023

Adventní čas. To je jedno z nejkrásnějších ročních období v roce. I když já mám ráda všechny dny v roce, tak mě stejně ty vánoční výzdoby v obcích a městech zase dostanou. (Vypustím z hlavy ceny energií). Napadlo vás někdy, kolik je za tím práce? Já znám osobně lidi, kteří tuto výzdobu už v listopadu připravují.  Není to jednoduché. 

Jsou místa, kde se ozdobí jen náves či náměstíčko, ale větší města začínají centrem, pak nazdobí přilehlé ulice a protože většinou mají i spádové obce, tak nějaká ta světýlka pověsí i tam. Buď na stromeček či na lampy. A k tomu se přidá i většina obyvatel. A to je to v posledních letech dost drahý koníček. I když máte úsporné žárovky či LED světla, přesto je to mimořádná investice. Ale ani tak si nenecháme uniknout to kouzlo Vánoc doplněné světelné výzdobou. Moc ráda bych věřila tomu, že tomu tak bude každý rok? 

Jedna strana jsou náklady, druhá pak práce samotná. Jak slýchávám, zdobí se podle plánu za jakéhokoliv počasí. Takže ve větru si představte vlajícího pracovníka, kterému vítr rve ze zmrzlých rukou klubka drátů se světýlky, včetně větví, na které se má výzdoba připevnit. Anebo je naopak mráz, námraza klouže, pracovník je na plošině u pouliční lampy několik hodin, promrzlé ruce, nohy. V rukavicích se hůře pracuje, bez rukavic riskuje promodralé ruce. A to vše dělají pro nás!  Já jim děkuji a moc si toho vážím!

Jedno amatérské video výzdoby (zlobí mě foťák) :-(   ADVENT VE STŘÍBŘE 2023