Tip na výlet


Zříceninu pozdně gotického hradu Hartenštejn byste našli nedaleko Bochova (u KV). Tento objekt je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Hrad je vidět zdálky, je totiž na kopečku v nadmořské výšce 730 metrů, vede k němu červená turistická značka. Když se tam vydáte, překvapí vás pěkný výhled do všech světových stran.

V Krušných horách najdete mnoho krásných míst a památek. Velmi fotogenický je například kostel sv. Václava v obci Kalek. Od roku 1963 je dokonce chráněn jako kulturní památka. Vypíná se na nízkém návrší na jihu obce a je velmi fotogenický ze všech stran.

Kdo rád pozorujete přírodu a umíte se chovat tiše, můžete se jet podívat k rysímu výběhu nedaleko šumavské Kvildy. Když vydržíte potichu čekat, uvidíte krásnou rysici Kate. Původně tam žila s rysím samcem Davidem, ale ten před dvěma lety přirozeně uhynul.

Dnes už známe dveře s výhledem na Šumavu na Pancíři, pak dveře na Krušné hory u Kraslic, ale znáte výhledové okno na Kašperk? Tohle pěkné okno se nově nachází pár metrů nad rozcestníkem Na Habeši u Nového Dvoru. Okno je dřevěné, natřené bílou a modrou barvou a ze správného úhlu v něm vidíte hrad Kašperk v celé jeho kráse.

Přírodní památka Šelmberk je ukryta v Českém leseČeský les skrývá mnoho krásných a ještě ne úplně probádaných míst. Jedním z nich je přírodní památka Šelmberk, která se nachází nedaleko osady Ostrůvek. Na místě najdete skalní výchozy rozvadovského žulového masivu s populací tak zvaného submediteránního mechu.

Dnes vás pozvu na největší vodopád Krušných hor. A myslím si, že stojí za to, tedy pokud se dostanete až k horním kaskádám. Dole u informační tabule najdete jen slabý "čůrek". Proto někdy cestou tam potkáte zklamané turisty, co jdou zpět a utrousí, ani tam nechoďte, není voda! Jako to řekli mně.

Město Tachov má hodně zajímavou historii, a to nejen na poli válečném, ale také, co se týče zajímavých řemesel. Jedno vám dnes připomeneme, jde o výrobu dřevěných korálků a knoflíků. Právě korálky přinesly Tachovu slávu a přízvisko Město dřevěných perel.

Netopýři černí mají poblíž Chodové Plané na Tachovsku vlastní jeskyni, lépe řečeno bývalou štolu. Ta sice není přístupná, ale nahlédnout do ní můžete s naší reportáží.