Tip na výlet


Dnes vás pozvu na největší vodopád Krušných hor. A myslím si, že stojí za to, tedy pokud se dostanete až k horním kaskádám. Dole u informační tabule najdete jen slabý "čůrek". Proto někdy cestou tam potkáte zklamané turisty, co jdou zpět a utrousí, ani tam nechoďte, není voda! Jako to řekli mně.

Město Tachov má hodně zajímavou historii, a to nejen na poli válečném, ale také, co se týče zajímavých řemesel. Jedno vám dnes připomeneme, jde o výrobu dřevěných korálků a knoflíků. Právě korálky přinesly Tachovu slávu a přízvisko Město dřevěných perel.

Netopýři černí mají poblíž Chodové Plané na Tachovsku vlastní jeskyni, lépe řečeno bývalou štolu. Ta sice není přístupná, ale nahlédnout do ní můžete s naší reportáží.

V Karlovarském kraji na severním okraji Českého lesa u česko-německé hranice byste našli mnoho zajímavých míst. Například v obci Vysoká je krásná zřícenina kostela sv. Jana Křitele. Stezkou je pak možné dojít na vrch Dyleň, anebo se podívat na Liščí vrch. Anebo dojít k raritě tamní hranice. K velikému kameni s různými znaky, kterému se říká...

Nedaleko obce Skupeč u Pernarce na severním Plzeňsku se zdvíhá nevysoký kopec. Vysoký je jen 589 metrů, ale i tak je z něj hezký výhled do okolí. Vrch Vinice představuje jedno z nejjižněji situovaných samostatných vulkanických těles z období třetihor u nás. Lokalita je zajímavá kuličkovitým rozpadem horniny, který vzniká při styku s vodou...

Kdo rád chodí za výhledy, většinou si k tomuto počinu vybere nějakou horu nebo skalku nad údolím. Vyhlídka U zvoničky nedaleko Pernarce na severním Plzeňsku vás ale překvapí, je totiž uprostřed pole a vede k ní obyčejná polní cesta a nachází se na nejvyšším bodě tamní orné půdy.

Občas se zastavím u silnice, a to z různých důvodů - třeba vidím nějakou zvěř, krásný západ slunce, nebo i zajímavou památku či jinou stavbu. Není to tak dávno, co mě zaujala krásná malba v kapličce u Nynkova nedaleko Svojšína. Jsem trochu zvědavá, a tak jsme se na ni zeptala starosty Svojšína Karla Petráně.