AKCE - tipy, kam vyrazit?

17.04.2024

Kam se můžete jít podívat v DUBNU  a dále? Sbírám pro vás informace z celé republiky a každý týden je doplňuji. I vy mi můžete poslat váš text (co, kdy, kde, v kolik) a já jej sem ráda zdarma přidám! Možno i s plakátem v JPG. (OPRAVDU musí být hlavně text, plakáty NEPŘEPISUJI a jen plakáty se nezveřejním! Výjimkou je jen placená inzerce!)

19. - 21. 4. - STŘÍBRO - STŘÍBRSKÝ SPRINT - Dovolujeme si Vás pozvat na Stříbrský sprint – závod psích spřežení, který pořádá Rostislav Job s partou přátel za městem Stříbrem ve Vojenském prostoru. Závody se budou konat třetí víkend v dubnu, přesněji 19. – 21. 4. 2024. Uvidíte zde mnoho psích plemen a zkušených závodníků (musherů), kteří reprezentují českou republiku v mushingu po celém světě. Pořadatelé slibují skvělou podívanou! Celý článek ZDE: stříbrský sprint na rok 2024

20.4. -  PLZEŇ - RUN forJi ProCit - Už osmý ročník charitativního rodinného modrého běhu, který se koná v sobotu 20. dubna 2024, proběhne v Borském parku v Plzni. Výtěžek je určen rodinám, které pečují o dítě s poruchou autistického spektra. Přispět lze zakoupením startovného nebo koupí drobného dárku v den závodu. Registrace na místě bude spuštěna od 8:30 hodin. Start dětského běhu vypukne v 10:00 hodin, běh na 2 km bude v 10:15 hodin a běh na 5 km v 10:45 hodin. Registrace k závodu je možná do 19. dubna 2024 do 12:00 hodin. Běžíme pro podporu ProCitu, pro kamarády a pro radost. Startovné zahrnuje: Sluneční brýle a pamětní medaili. Záštitu nad akcí převzal Ing. Jiří Šrámek.Registrace na: https://sport.plzen.cz/Akce/kalendar_podporovanych_akci 

20.4. - PLANÁ U ML -  BRÁNY PAMÁTEK DOKOŘÁNV sobotu 20. dubna se ve 14:00 a 16:00 v rámci Mezinárodního dne památek a sídel uskuteční akce BRÁNY PAMÁTEK DOKOŘÁN - komentovaná prohlídka objektu šlikovské mincovny. Tou vás provede archeolog Jiří Chlevišťan PhD., vedoucí Výzkumného oddělení Muzea Českého lesa v Tachově. Sraz je v parčíku u mincovny v Zámecké ulici.

20.4. - BEČOVZa přírodou u Bečova v jarním aspektu - Místo: Sraz v 9:30 na vlakovém nádraží v Bečově nad Teplou. Doprava tam: vlak Mariánské Lázně (8:40) – Bečov nad Teplou (9:25) nebo vlastní. Možnost parkování před nádražím. Doprava zpět: vlak Vodná (13:20, 15:23, 17:23) – Mariánské Lázně (14:08, 16:11, 18:11) nebo vlastní. Trasa: Z nádraží v Bečově kolem památného buku po části panoramatické stezky kolem skalních výchozů k Bečovským rybníkům po lesních cestách i mimo ně do svahu nad Vodnou s jedlinou, zakončení na nádraží ve Vodné. Změna trasy vyhrazena; délka cca 10 km; středně náročné – místy prostup terénem mimo cesty a pohyb do kopce. Náplň: Lesnicko-botanická vycházka do okolí Bečova k oslavě 50 let CHKO Slavkovský les. I v brzkém jaře nám příroda ukazuje své poklady a bez zeleného odění obnažuje nové výhledy do krajiny. Uvidíme památný buk v Bečově. Ukážeme si impozantní skalní útvary schované v lesích při cestě k EVL Bečovské rybníky, kde prozkoumáme zdejší zajímavé vzácné biotopy s jejich chráněnými obyvateli. Navštívíme ojedinělé smluvně chráněné území s mohutnými jedlemi bělokorými. Průvodci: Mgr. Jana Rolková a Ing. Tomáš Fiala, Ph.D. (oba AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les)  Kontakt: J. Rolková, tel.: 724 380 021  Poznámka: Je nutné oblečení a obuv do terénu, dále svačinu a dostatek tekutin.

20.4. - VALEČ - Za valečskou květenou - Místo: Sraz v 10:00 zámeckém parku Valeč u infocentra a kavárny Prádelna. Doprava: TAM a ZPĚT: individuální. Trasa: Okolí Valče (délka trasy cca 15 km). Náplň: V rámci cyklu Valeč – brána Doupova proběhne již tradiční náročnější celodenní botanická exkurze za poklady květeny v okolí Valče. Průvodce: Daniel Koutecký Kontakt: D. Koutecký, tel.: 736 741 904 Poznámka: Obuv a oblečení do terénu. Doporučujeme si vzít svačinu s sebou. Další podrobnosti na www.zamek-valec.cz.

20.4. - ČERVENÝ HRÁDEK -  Pink Floyd rev.  - V sobotu 20. dubna od 20.00 v Červeném Hrádku v Plzni zahraje seskupení 8 muzikantů, 2 tanečnice, nejlepší Pink Floyd rev., vstupenky budou i na místě. Cena 200 Kč.

20.4. - STŘÍBRO - DISKOTÉKA - Hallogen a Umakart v KD od 20 hodin.

21.4. - PLANÁ U ML - NEDĚLNÍ ČAJE  - V neděli 21. dubna se ve 14:30 v KINĚNEKINĚ uskuteční oblíbené NEDĚLNÍ ČAJE. K tanci i poslechu zahraje JH Band.

22.4. - KYNŠPERK NAD OHŘÍDen Země v Kynšperku nad Ohří,  Místo: Park "U tří kaštanů" u rybníka Sýkorák v Kynšperku nad Ohří (50°7'9"N, 12°32'18"E).Doprava: TAM a ZPĚT: individuální. Možnost parkování v okolních ulicích a u městského sportoviště. Náplň: Oslava Dne Země spojená s aktivitami na téma životní prostředí a ochrana přírody – soutěže, workshopy, seznámení s CHKO Slavkovský les. Kontakt: E. Řezníčková, tel.: 608 538 991, e-mail: csop.kynspersko@seznam.czPoznámka: Vhodné pro rodiny i školní kolektivy.

23.4.- PLANÁ U ML - SETKÁNÍ S HARMONIKOU - V úterý 23. dubna vás v 15:00 a 17:00 zveme na kulturní odpoledne do domů s pečovatelskou službou. Těšit se můžete na harmonikářku EVU HAUFOVOU.

26.4. - DRMOUL - PANSKÝ VRCH Do vody po stopách tanků - Místo: Sraz v 15:40 na autobusové zastávce Panský vrch. Doprava tam: bus Mariánské Lázně (15:20) – Drmoul, Panský vrch (15:39). Doprava zpět: bus Drmoul, Panský vrch (18:04) – Mariánské Lázně (18:20). Trasa: Po bývalém vojenském cvičišti Cech svatého Víta, po naučné stezce i jejím okolí. Délka trasy cca 2–3 km. Náplň: Na místech, kde se v minulosti proháněly tanky a jiná vozidla, byl půdní pokryv více či méně narušen. V rýhách po kolech či pásech se shromažďuje voda s různou hloubkou a rozličným rostlinstvem. Díky těmto různorodým podmínkám hostí bývalá vojenská cvičiště velmi pestrá společenstva bezobratlých živočichů, jejichž svět tu poodkryjeme. Určitě uvidíme krásné schránky chrostíků i s jejich obyvateli, splešťule, znakoplavky nebo vodní měkkýše, budeme-li mít štěstí, třeba se ukáže i jehlanka válcovitá – veliká nápadná ploštice. Děti i dospělí si budou moci lovit ve vodě síťkami, pozorovat v mističkách i určovat živočichy podle jednoduchých klíčů. Pro mladší i starší děti budou připraveny také tematické hry. Nebojte se s dětmi přijít, určitě se nudit nebudou! Průvodci: Libor Dvořák a Mgr. Kateřina Dvořáková (oba ZO ČSOP Kladská) Kontakt: L. Dvořák, tel.: 608 172 434, Poznámka: Terénní obuv, holínky výhodou.

26.4. KLADRUBY -  VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZŮ -   Pražští výtvarníci Petr V. Godothor a Martina Andělská budou protagonisty další výstavy, kterou budete moci navštívit od 26. dubna do 16. června v Regionálním muzeu Kladrubska. Vernisáž výstavy za účasti obou umělců se uskuteční v pátek 26. dubna od 18 hodin. Hudební performancí vernisáž doprovodí stříbrský umělec Yan RopuchoPetr V. Godothor zaujal svébytným pojetím, ve kterém dominuje záhada, mystika, dekadence a bolest. Autor je označován za průkopníka českého bizarního surrealismu. Jeho obrazy jsou plné jinotajů a skrytých významů, vyhraněných emocí. Godothor v Kladrubech představí několik pláten, které mimo jiné dávají nahlédnout i do vlastní duše. Umělec svojí tvorbou zaujal i rockové hudebníky, mezi nimiž se často pohybuje. Jeho práce si na obaly svých desek vybraly kapely jako Debustrol, Limetal či Root. Martina Andělská, nebo také Andělská Martina, jak se sama prezentuje, se věnuje různým technikám tvorby, vedle olejomalby či akvarelu nově také digitální grafice. Své dílo a postoj k výtvarné tvorbě umělkyně charakterizuje na svém webovém profilu takto: "Přirovnám-li svůj život a tvorbu k patrovému dortu toho nejlepšího mistra cukráře, věnuji jeho konzumaci náležitou pozornost s veškerou pokorou a vděčností k servírovanému. Hezky pomalu, patro po patru až k třešinkám, o něž se s vámi ráda podělím a bude mi činit nezměrné potěšení, přinesou-li radost či inspiraci i vám."

27.4. - ČERNOŠÍN - Pouť sv. Jiří - Tradiční pouťové setkání v centru města Černošína. Plakát v příloze.

27.4. - POMEZÍ MAD OHŘÍ - Bobří krajina v Pomezí nad Ohří - Místo: Sraz v 10:40 u kostela sv. Jakuba v Pomezí nad Ohří.  Doprava tam: bus MHD č. 5 Cheb (10:15) – Pomezí nad Ohří, kostel (10:33). Doprava zpět: bus MHD č. 5 Pomezí nad Ohří, kostel (13:36, 16:36) – Cheb (13:55, 16:55, ) nebo vlak Pomezí nad Ohří (15:18) – Cheb (15:27). Trasa: Krátká exkurze (cca 2,5 km) na signálku a k Výhledskému (Bučinskému) potoku, vycházka vhodná pro všechny věkové kategorie. Náplň: Bobr evropský se v okolí Pomezí nad Ohří vyskytuje již několik desítek let. Krajinu si ke svému nově přetvořil i v údolí Výhledského potoka u bývalé signálky. Přijďte se podívat na bobří hráze, hrad a další pobytové stopy a dozvědět se něco z bobřího života. Průvodci: RNDr. Milena Prokopová, Ph.D. (AOPK ČR, RP Správa CHKO Český les) a RNDr. Jiří Brabec (Muzeum Cheb) Kontakt: J. Brabec, tel.: 734 767 592. Poznámka: Svačinu a dobrou obuv s sebou. Holínky možné, ale nejsou nutné.

27.4. - VALEČ - Odpoledne s Vojenskými lesy a statky ČR na zámku Valeč.  Místo: Státní zámek Valeč, sál ve správní budově u zámku (Karlovarská 7, Valeč). Náplň: V rámci cyklu Valeč – brána Doupova se přijďte dozvědět více o činnosti státního podniku Vojenské lesy a statky. Nejprve od 14:00 proběhne pod vedením lesní pedagožky Jiřiny Čechové program pro děti, při kterém budou děti tvořit a povídat si o tom, jak se nám příroda probouzí po zimě. Těšit se mohou například na ukázku paroží. Od 15:30 pak bude spíše pro dospělé návštěvníky navazovat přednáška Ing. Václava Macháčka o historii vojenských lesů, a to včetně Lesní správy Valeč. Přednášející: Jiřina Čechová, Ing. Václav Macháček. Kontakt: M. Petrová, tel.: 724 663 563, e-mail: petrova.marketa@npu.cz.  Poznámka: Další podrobnosti na www.zamek-valec.cz.

27.-28. 4. - PLASY - DEN VE VZDUCHU - Nevšední podívanou zažijete na letišti v Plasích na akci Den ve vzduchu. Jeden z nejlepších akrobatických pilotů na světě a mistr světa Martin Šonka předvede ve vzduchu neuvěřitelné kousky. Uvidíte velkou leteckou akrobacii historických dvouplošníků, kterou předvede dvojice letounů Bücker 131 Jungmann. Piloti předvedou eleganci a ladnost co pohladí po duši, a td.

28.4. - KLADRUBY - Muzejní předmájové odpoledne s hudbou, tak se jmenuje pořad, který bude možné v sále Regionálního muzea Kladrubska navštívit v neděli 28. dubna od 14 hodin. Jedná se o posezení v útulném muzejním sále, kdy nebude chybět dobrá káva, něco sladkého k zakousnutí a klavírní hudba v podání nadějné studentky Alžběty Petráňové.

28.4. - CIHELNY Za přírodou žul karlovarského plutonu mezi Teplou a Ohří. Místo: Sraz v 9:10 na železniční zastávce Cihelny v údolí Teplé (50°10'45"N, 12°50'29"E). Doprava tam: vlak Karlovy Vary, dolní nádraží (8:58) – Karlovy Vary, Březová (9:05) – Cihelny (9:08), směr Bečov n. Teplou, Mariánské Lázně. Doprava zpět: vlak Karlovy Vary, Březová (13:46, 15:49) – Karlovy Vary, dolní nádraží (13:52, 15:55). Trasa: Jedná se o přechod, tzn. že start a cíl cesty jsou na jiném místě. Je však možné nechat auto na zast. Březová a přistoupit do vlaku na Cihelny. Pěšky z Cihelen na PP Moučné pytle, po neznačených cestách do údolí Ohře, kde se napojíme na neznačenou a vrstevnicovou stezku nad pravým břehem Ohře. Stezka vede přes sutě a skály k rybníčku u samoty nad Doubím, odtud sestoupíme k železniční zastávce v Březové, popř. do Doubí. Délka trasy je kolem 7 km náročnějším terénem, místy bez cesty, prudkými svahy a skalkami. Náplň: Geomorfologické zajímavosti (PP Moučné pytle, sutě a skály v údolí Ohře), cestou jarní botanizování, lišejníky a dojde i na vodní živočišstvo.

Průvodci: Ing. Petr Uhlík (Muzeum Sokolov), RNDr. Jan Matějů, Ph.D. (Muzeum Karlovy Vary) a RNDr. Jiří Brabec (Muzeum Cheb). Kontakt: P. Uhlík, tel.: 720 507 747, J. Brabec, tel.: 734 767 592

28.4. - STŘÍBRO - ŽEHNÁNÍ MOTOREK - pozvánka na 3. ročník stříbrského žehnání motorek, které se uskuteční na Masarykovo náměstí ve stříbře 28.4.2024 v 11:30 hod. Akci pořádáme ve spolupráci s městem Stříbro a ŘKC farností Stříbro.

Do 31.5. TŘEBOŇ - Výstava obrazů Marcela Mersího Marka v Třeboni - Obrazy, tvo´řené digitální technikou můžete vidět až do konce března v Zámecké lékárně v Třeboni (Březanova 118). Autorem je muzikant a zpěvák skupiny Děda Mládek Illegal Band Marcel Mersí Marek. (Kdo tedy nestihl výstavu v Černošíně, má další šanci!)

4.5. - PLZEŇ - BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA -  Na Nám. Republiky je možné se registrovat od 8:30 nejpozději do 9:30 hodin. Běh na 5 a 10 km startuje v 10:00, rodinný 1 km běh sadovým okruhem potom v 11:15. Vyhlášení výsledků proběhne přímo na náměstí Republiky ve 12:00.

6.5. PRAHA - UMĚNÍ ZA HUDBOU - Zahájení nové výstavy uměleckých děl - do které se zapojili nejen známí umělci NORBI, MERSI, CSS TOLOSKOV, HOMOLA, JIRKOVSKÝ. Výstava bude zahájena úderem 18. hodiny - Lapidárium Betlémské kaple, Praha.  PROGRAM:  vystoupí Mersi, arteterapie CSS Tloskov, Norbi Kovács a Olin Nejezchleba. Výstava potrvá do 4. června 2024

6.5. -  PLANÁ - MECHANICKÁ ŽENA aneb KRIZE IDENTITY aneb NÁVRAT DO DĚTSTVÍ, od 19 hodin v  KINĚNEKINĚ - hraje Spolek sešlých: Pavel Liška, Marek Daniel, Michal Dalecký, Gabriela Štefanová a Andrea Marečková. Může umělá inteligence překonat tu lidskou? Může být žena na ženy a muž zapochybovat o svém mužství? Mohou zaměstnanci stíhat manželský život? Existují pilulky na zvětšování drůbeže? Kdy se stane z člověka kůň? A kdy debil? Tyto a spoustu dalších informací získáte při shlédnutí této excelentní komedie. Představení je inspirováno postupy břitké renesanční lidové komedie, pro kterou jsou typické vyhraněné charaktery postav, dech beroucí příval děje a absolutní nepředvídatelnost. Dalšími stavebními kameny inscenace jsou hlubinná psychologie a výklad snů.   Inscenace vznikla mezi 14. a 28. lednem 2019 pod režijní taktovkou Zdeňka Duška v pražské La Fabrice.  Vstupné: 390 Kč (do 5. 4.) / 490 Kč (od 6. 4.) 

18.5. - OLBRAMOV (TC) - Pouť sv. Jana z Nepomuku - Obec Olbramov na Tachovsku srdečně zve na pouťové setkání v sobotu 18. května od 13 hodin.

16.6. Heřmanova Huť - Folkový festival "Muzikantský Heřmánek" proběhne 15.června v přírodním areálu "Farák" v Heřmanově Huti. Od 14:00 hod. do 24:00 hod. Vystoupí skvělé kapely:  Žalman a spol., BlueGate, Cop, René Souček, Verunka Stráníková s kapelou "NeStraŠŠ", Milan Schmidt s kapelou TP Band, Triolla a Lenka Slabá, Bokomara s Petrou Černockou a hostem, Cimbálovka Pavla Múčky ze Strážnice 

15.6. - KARLOVY VARY ROLAVA - Den záchranářů 2024 - Událost pořádá Záchranný kruh, Ty to zvládneš a další. Místo: volnočasový areál Rolava Karlovy Vary  Trvání: 4 hod.  Jedinečná akce se spoustou záchranářů, techniky, dárků a nezapomenutelných zážitků - to je DEN ZÁCHRANÁŘŮ. Přijďte se s celou rodinou podívat na velkolepou akci pro veřejnost ve volnočasovém areálu Rolava v Karlových Varech a nahlédněte tak pod pokličku práce profesionálních záchranářů. VSTUP JE ZCELA ZDARMA

17.5. - KLADRUBY -  JIŘÍ ČECHURA - UČITEL,  HISTORIK, AUTOR.  Jedním z dalších milníků jarního programu Regionálního muzea Kladrubska bude výstava věnovaná významnému obyvateli Kladrub, dlouholetému řediteli zdejší základní školy, historikovi, autorovi mnoha publikací věnovaných městu Kladruby Jiřímu Čechurovi. Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 17. května v 18 hodin. Více informací k této výstavě přineseme v samostatné tiskové zprávě s blížícím se termínem zahájení.

22.6. - TRPÍSTY - Nábor malých fotbalistů a fotbalistek pro TJ Sokol Trpísty. Nábor se uskuteční v Trpístech na hřišti v sobotu 22.6.2024 od 10h. Hledáme kluky i holky ve věku 5-9 let. Jsou vítáni aktivní hráči i začátečníci. Podrobnosti na email tjsokoltrpisty@seznam.cz nebo na čísle 721 103 440.