AKCE

15.07.2024

Kam se můžete jít podívat v červnu a dále? Sbírám pro vás informace z celé republiky a každý týden je doplňuji. I vy mi můžete poslat váš text (co, kdy, kde, v kolik) a já jej sem ráda zdarma přidám! Možno i s plakátem v JPG. (OPRAVDU musí být hlavně text, plakáty NEPŘEPISUJI a jen plakáty se nezveřejním! Výjimkou je jen placená inzerce!)

17.7. - STŘÍBRO - POSEZENÍ S HELIGONKOU. Zahrají heligonkáři Aleš a Honza - v Domě s pečovatelskou službou v Třešňové ulici od 17 hodin.

18.7. - PLANÁ - Čtvrtek 18. července od 21 hodin LETNÍ KINO – FRANTA MIMOZEMŠŤAN - Parkoviště před vchodem do Kinanekina. V případě špatného počasí se projekce filmu uskuteční v sále Kinanekina. Rudolf Havlík, režisér divácky úspěšných komedií Po čem muži touží 1 a 2 a Ostrov, v nové komedii Franta mimozemšťan vysílá hrdiny z malé moravské obce do pátrání po jedné záhadě! Poklidný život malé moravské vesnice rozbouří podivné úkazy. Amatérský astronom Blažej (Filip Březina) je přesvědčen, že návštěva z kosmu je tady. Jen mu nikdo nevěří. Vstup volný.

19.7.- PLANÁ - TILO ETTL – VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZŮ A SOCH od 18 hodin v Galerii ve věži. Vernisáž výstavy, která představuje tvorbu z posledních pěti let. Jednotlivá podlaží věže jsou věnována různým tématům. Zahájení výstavy za účasti autora. Vstup volný.

19.7. - ČERNOŠÍN - UKRADENÝ VJECY - letní rockový večer v muzejní zahradě. Vstupné 200 Kč. Občerstvení zajištěno.

20.7. - PRAMENYexkurze Za borovými porosty na PR Vlček a PR Planý vrch.  Sraz v 11:00 na návsi v Pramenech (konečná autobusu).  Trasa: Od místa srazu přes PR Mokřady pod Vlčkem do PR Vlček a PR Planý vrch a zpět do Pramenů (celková délka cca 11 km; středně náročné, stoupání do kopce a prostup lesním a mokřadním stanovištěm). Náplň: Lesnická vycházka k příležitosti oslav 50 let CHKO Slavkovský les do největšího hadcového území v ČR – Mnichovské hadce. Projdeme si chráněné lesy v PR Vlček a PR Planý vrch. Nahlédneme také do PR Mokřady pod Vlčkem. Povíme si o pohnuté historii území a lesním hospodaření v CHKO Slavkovský les. Průvodce: Ing. Václav Procházka (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) Kontakt: V. Procházka, tel.: 602 361 185. Poznámka: Je nutné oblečení a obuv do terénu, dále svačinu a dostatek tekutin.   

Do 21.7. - STŘÍBRO - PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ. Venkovní výstava velkoformátových fotografií na stříbrském Masarykově náměstí.

23.7. - SVĚTCE - Pozvání na koncert, který je součástí projektu Dveře jízdárny. XXII. Letní hudební festival představuje dva vynikající hudebníky z Ukrajiny a my vás vítáme na druhém letním koncertu 23. července od 15 hodin v jízdárně ve Světcích. Máte jedinečnou příležitost slyšet operní a operetní písně Viktora Bezkorovainyho a klavíristky Hanny Bezkorovainai. Poprvé v historii národní kulturní památky bude na pódiu koncertní křídlo nejvyšší kvality - D274 od Steinway&Son.

27.7. - VOJTANOV Sedm rybníků - exkurze Za obojživelníky, plazy a rybami v PR U Sedmi rybníků. Sraz v 10:00 u vstupu na křižovatce cest k PR U Sedmi rybníků (Vojtanov) (50°9'35,5"N, 12°20'47"E).  Doprava: TAM a ZPĚT: individuální (příjezd autem odbočením ze silnice Seníky – Starý Rybník). Na místě možnost parkování osobních aut u zpevněné štěrkové cesty k rybníkům poblíž informačního panelu. Trasa: Od parkovacího místa srazu do PR U Sedmi rybníků (celková délka do 3 km; nenáročné, většinou pohyb po cestách, ale i vstup do mokřadního stanoviště). Náplň: Povídání s živými ukázkami i s odchytem obojživelníků a plazů lokality – živochytné pasti, síťkování vodních nádrží v PR U Sedmi rybníků. Představení managementu rybníků. Při teplém počasí možnost cachtání v mělkých rybnících i pro děti (vstup na vlastní nebezpečí za doprovodu rodičů). Průvodci: Ing. David Blažek a Ing. Jan Mávr (oba AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) Kontakt: D. Blažek, tel.: 734 647 241. Poznámka: Je nutné oblečení a obuv do terénu, dále svačinu a dostatek tekutin. Partner akce je Projekt RAGO, ENKI, o. p. s.

27.7. PLANÁ - ANENSKÁ POUŤ - pouťový trh, Chodovarka, Orion, Mediterian, Terne Čhave, Doga, divadlo atd.

27.7. - STŘÍBRO - LETNÍ KINO - PRÁZDNINY S BROUČKEM. Začátek ve 21.45 hodin v Rajském dvoře stříbrského muzea.

28.7. - STŘÍBRO - HASIČANKA.  V pořadí 68. promenádní koncert na Muzejním náměstí (před muzeem) od 15. hodin. 

Do 31.7. - STŘÍBRO - výstava ARGENTINA. Venkovní výstava fotografií Petra Janíka na hradbě u 13. poledníku u kina Slavia.

3.8. - DŘENICE U CHEBU -  exkurze Archeologické léto – Po severním břehu vodní nádrže Jesenice. Místo: Sraz v 10:15 na autobusové zastávce Dřenice, koupaliště (50°4'2"N, 12°26'16,5"E).  Trasa: Okolo původně románského kostela sv. Oldřicha na hradiště Burgholz, dále do Velké Všeboře a podél trati do Podhradu na zajatecký hřbitov z 1. světové války. Délka trasy cca 8 km; předpokládaný konec do 13:15. Náplň: Vycházka po archeologických lokalitách nacházejících se na severním břehu vodní nádrže Jesenice u Chebu. Prohlédneme si místa s jednou z nejdelších tradic osídlení na Chebsku, obec Dřenice a hradiště Burgholz. Cestou zavzpomínáme na zaniklé osídlení na dně dnešní nádrže. Navštívíme Podhrad a památky doby nejmodernější, tedy zajatecký tábor se hřbitovem z období 1. světové války. Průvodci: Mgr. Michal Beránek a Mgr. Klára Hanáková (oba Muzeum Cheb) Kontakt: M. Beránek, tel.: 736 754 830, e-mail: beranek@muzeumcheb.cz. Poznámka: Nepromokavou obuv a oblečení do terénu. Svačinu a pití s sebou.

3.8. - STŘÍBRO - LETNÍ KINO - OPPENHEIMER. Začátek ve 21 hodin v Rajském dvoře stříbrského muzea.

10.8. - KLADSKÁ - exkurze Za rašeliništi do NPR Kladské rašeliny. Místo: Sraz v 10:50 na silnici mezi Kladskou a Prameny (aut. zast. Kladská, Mýtský rybník: 50°2'3,7"N, 12°41'28,5"E). Doprava tam: bus Mariánské Lázně (10:25) – zast. Mýtský rybník (10:47) nebo individuálně. Na místě možnost parkování tří osobních aut na parkovišti, dalších cca 10 aut může parkovat blíže ke Kladské (50°1'49,6"N, 12°40'36,5"E). Doprava zpět: bus zast. Mýtský rybník (14:38, 15:58) – Mariánské Lázně (15:00, 16:20) nebo individuálně. Trasa: Od místa srazu do NPR Kladské rašeliny (celková délka do 2 km; náročné, pohyb převážně v silně podmáčeném stanovišti, místy i prodírání porostem keřovitých borovic). Náplň: Vycházka do území NPR Kladské rašeliny s vzácnou florou a faunou rašelinišť konaná k příležitosti oslav 50 let CHKO Slavkovský les. Povíme si o zajímavé historii tohoto území a jeho vývoji, o vzácných blatkových borech a o významných rozdílech, které mohou mezi jednotlivými typy rašelinných stanovišť být. Ukážeme si ochranářskou péči, kterou zde provádíme. Průvodce: Mgr. Přemysl Tájek (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les). Kontakt: P. Tájek, tel.: 602 793 922. Poznámka: Je nutné oblečení a obuv do terénu, dále svačinu a dostatek tekutin. V posledních suchých letech sice bylo někdy možné rašeliništěm projít i v běžné obuvi, přesto jsou sem ideální obuví holínky (i s ohledem na krátkou vzdálenost exkurzní trasy).

14.8. - BEROUN - VÝSTAVA Mersi Beaucoup! Vernisáž nové výstavy obrazů Marcela Mersího Markabude zahájena v 17 hodin v Duslově vile (ul. Politických vězňů v Berouně). Jedná se o prodejní výstavu obrazů, která bude trvat od 14.8. do 5.9. 2024 v Duslově vile v Berouně. Autorem obrazů je pan Marcel Marek - Mersi - frontman kapely Děda Mládek Illegal Band.Vstupné zdarma. Všichni jsou srdečně zváni.

17.8. - CHOMUTOV exkurze Vycházka za houbami a léčivkami v okolí Chomutova. Místo: Sraz v 9:00 v Chomutově u autoškoly Omega v ulici Elišky Krásnohorské (https://mapy.cz/…eve  . Průvodce: PaedDr. J. Roth. Kontakt: Č. Ondráček,  ondracek@muzeumchomutov.cz, tel.: 775 871 638, 607 635 011. Poznámka: Vhodné i pro školní mládež. Nezapomeňte si vzít košíček na sběry. Bližší informace budou k dispozici na muzeumchomutov.cz...

17.8. - BEČOV NAD TEPLOUexkurze Vodní život v botanické zahradě. Místo: Sraz v 15:00 v Bečovské botanické zahradě u vstupu. Doprava tam: vlak Karlovy Vary (12:55) – Bečov nad Teplou (13:23); vlak Mariánské Lázně (12:37) –Bečov nad Teplou (13:22). Doprava zpět: vlak Bečov nad Teplou (17:27, 19:57) –Karlovy Vary, dolní nádraží (17:55, 20:25); vlak Bečov (17:27, 19:57) – Mariánské Lázně (18:11, 20:41). Trasa: Prozkoumáme sádky, potůček i rybník. Trasa asi 1,5 km. Náplň: Nahlédneme do pestrého a fascinujícího světa vodních plžů, ploštic, brouků, larev vodního hmyzu a dalších skupin bezobratlých živočichů. Uvidíme, co žije na hladině a co pod ní, kteří živočichové se zdržují ve vodní vegetaci a kteří mimo ni. Ukážeme si i dospělý hmyz poletující kolem vody, jehož larvy se ve vodě vyvíjejí. Bude zajištěn doprovodný program pro děti formou tematických her pro předškolní i školní děti. Také si budou moci samy vyzkoušet lov bezobratlých síťkami a jejich určování podle obrázkových klíčů. Nebojte se s dětmi přijít, určitě se nudit nebudou! Průvodci: Libor Dvořák a Mgr. Kateřina Dvořáková (oba ČSOP Kladská) Kontakt: L. Dvořák, tel.: 608 172 434. Poznámka: Holínky výhodou. Exkurze je zdarma, ale účastníci platí běžný vstup do botanické zahrady.

17.8. - STŘÍBRO - LETNÍ KINO - ZÁPISNÍK ALKOHOLIČKY -  Začátek ve 21 hodin v Rajském dvoře stříbrského muzea.

22.8. - STŘÍBRO - KONCERT EPOQUE QUARTET - od 18 hodin v Minoritských zahradách ve Stříbře.

24.8. - PŘEBUZ exkurze Akce v rámci přebuzské Bartoloměské pouti. Náplň: V rámci přebuzské Bartolomějské pouti se uskuteční několik přírodovědných akcí. Vyjížďka do Rudného a vycházka na Havraní vrch. Zastávky a výklady u přírodních a historických klenotů krajiny (9.00). Prohlídka jedinečné výstavy minerálů, hornin a ukázek všech rud a surovin těžených na Přebuzi (16.00). Komentované promítání a beseda v kostele o historii hornictví a rudním bohatství na Přebuzi (17.00)Průvodce: RNDr. Petr Rojík, Ph.D. (Muzeum Sokolov)

24.8. - HRADIŠTĚ U MAŠŤOVA - exkurze Za přírodními unikáty na tankodrom. Místo: Sraz ve 14:00 na parkovišti u vjezdu do vojenského újezdu Hradiště poblíž bývalé osady Sedlec (cca 3 km západně od Mašťova, místo srazu 50°15'46"N, 13°13'57"E). Trasa: Přibližně 4 km dlouhá procházka po cvičišti bojových vozidel v oblasti bývalé osady Tureč. Náplň: Ukázka velmi vzácných korýšů – listonohů letních a žábronožek letních, kteří žijí v kalužích na tankových cestách. Prohlídka místní zajímavé fauny a flóry a povídání o vlivu vojenských cvičení na přírodu. Průvodce: RNDr. Jan Matějů, Ph.D. (Muzeum Karlovy Vary) Kontakt: J. Matějů, tel.: 730 553 884, e-mail: mateju@kvmuz.cz. Poznámka: Počet účastníku na exkurzi je limitovaný (30 osob) a je nutné se předem registrovat! Pouze předem registrovaným účastníkům bude umožněn vstup do vojenského újezdu. Registrace bude ukončena při naplnění kapacity nebo nejpozději 4. srpna 2024. Registrujte se prosím e-mailem u vedoucího exkurze Jana Matějů (mateju@kvmuz.cz). Vzhledem k tomu, že exkurze bude probíhat na území vojenského újezdu, bude nutné požádat o povolení vstupu. Vaše přihláška tak bude určitým způsobem "závazná" – místa uvolněná na poslední chvíli nelze zaplnit. Pro registraci je třeba celé jméno účastníka a číslo občanského průkazu. Pro případné další informace kontaktujte vedoucího exkurze: mateju@kvmuz.cz nebo 730 553 884.

24.8. - KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍexkurze Do Královského Poříčí za sv. Kunhutou a dalšími pamětihodnostmi. Místo: Sraz ve 14:10 před kostelem sv. Kunhuty (50°11'12"N, 12°40'25"E). Doprava tam: vlak Karlovy Vary (12:24, 13:30) – Královské Poříčí (12:46, 13:51), od vlaku cca 10 min. pěšky. Doprava tam: vlak Královské Poříčí (17:09, 19:10) – Karlovy Vary (17:29, 19:30). Trasa: Vycházka cca 4 km (přibližně tři hodiny) doplněná výkladem o historii jednotlivých památek. Náplň: Prohlédneme si kostel sv. Kunhuty s freskou Toniho Schöneckera, smírčí kříže shromážděné před kostelem a vzácně zachované venkovské domy s hrázděným patrem. Za dnešní železniční tratí vystoupáme na opevněnou ostrožnu se středověkými nálezy, v jejíž blízkosti se nachází zářez původní Buštěhradské dráhy. Navštívíme i zástavbu z konce 19. století, která souvisela s hornickou činností a jíž vévodí tzv. Zámeček (vila ředitele společnosti Britannia Kurta Seebohma), a architekturu z padesátých let 20. století, kdy tu vyrostlo hornické učiliště. Průvodce: Mgr. Jiří Klsák (Muzeum Karlovy Vary) Kontakt: J. Klsák, tel.: 605 40 64 72

27.8. - PLANÁ - divadelní představení PRAVÝ ZÁPAD – DIVADLO VERZE, 19:30 KINONEKINO, vchod zadem přes zahrádku. Komedie o dvou bratrech, kteří jsou každý na opačném konci sociálního žebříčku. Lee je tulák a živí ho krádeže. Austin je scénárista a rád by uspěl v Hollywoodu. Bratři se setkají v domě jejich matky, která je zrovna na dovolené na Aljašce, a zjistí, že vyměnit si role možná není špatný nápad. Bezdomovec Lee tedy zatouží dobýt Hollywood , zatímco Austin chce svůj zajištěný život vyměnit za dobrodružství v poušti. Když se ovšem k jejich touhám přimíchá množství alkoholu, není divu, že matka, která se nečekaně vrátí, uvidí místo svého domu spíš kůlničku na dříví… Vstupné: 390 Kč / předprodej od 15. 6. 490 Kč

28.8. - PLANÁ - divadlo - ROZPTÝLENÍ/BARCALORE – DIVADLO VERZE, 19:30 KINONEKINO, vchod zadem přes zahrádku. Pračka důchodkyně Isabely vytopí drogově závislou sousedku. Je třeba zavolat opraváře. Hodinový manžel přichází do bytu, který ovšem nepůsobí jako domov opuštěné seniorky, ale jako klinika vyšinutých jedinců… Soused Isabely není schopen splnit poslední přání své zesnulé manželky, vytopená feťačka nenávidí důchodce, uprchlíky a vládu, Isabelle se zjevuje uražený manžel, který je roky po smrti a komplikuje jí život i opravu pračky… Vstupné: 390 Kč / od 15. 6. 490 Kč

29.8. - PLANÁ - divadlo - LEŽ ANEB KOMEDIE O PRAVDĚ – DIVADLO VERZE, 19:30 KINONEKINO, vchod zadem přes zahrádku. Alice a Paul jsou poměrně šťastný a spokojený manželský pár. Jednoho dne čekají hosty k večeři – své dlouholeté přátele Laurence a Michela, kteří také žijí v harmonickém manželství. Alice je ale celá nesvá a žádá po manželovi, aby večeři na poslední chvíli odvolal. Ten se samozřejmě brání a chce znát důvod, proč by to měl udělat. Ovšem ona mu pravý důvod nechce říct: toho dne dopoledne zahlédla ve městě Michela, jak se líbá s cizí ženou. Alice je tak postavena před velké morální dilema: udělá přítelkyni větší službu, když jí o tom řekne, nebo když jí to naopak zamlčí? Oba se rozhodnou večeři odložit, ovšem v tu chvíli už jejich přátelé zvoní u dveří a společný večer musí proběhnout. Nejistota a různé postoje Alice a Paula vedou ke spoustě humorných situací a k zajímavému rozuzlení… Předprodej - Vstupné: 390 Kč / od 15. 6. 490 Kč

30.8. - ČERVENÉ POŘÍČÍ - přírodovědná akceMezinárodní noc pro netopýry. Místo: Zámek Červené Poříčí. Náplň: Celovečerní akce zaměřená na netopýry. Populárně naučná přednáška o životě netopýrů, výstava a film o netopýrech, ukázka práce s ultrazvukovým detektorem při určování jednotlivých druhů, odchyt a prezentace živých netopýrů. Program pro děti s netopýří tematikou a soutěže o ceny. Kontakt: D. Hlinková, tel.: 737 998 099. Poznámka: Nezapomeňte teplé oblečení a baterku.

Do 31.8. - ČERNOŠÍN - výstava NEKONEČNÝ SVĚT TVARŮ A BAREV - tvorba nejen z FIMO hmoty od autorky Heleny Vetrákové ze Starého Sedliště. Ve výstavě najdete šperky, oděvy i obuv, vše originální a jedinečné. Možné po domluvě i zakoupit.

Do 31.8. - ČERNOŠÍN - Výstava fotografií Vladimíra Novotného ze Stříbra - pod názvem Toulky Českem. Ve vstupním prostoru Městského úřadu v Černošíně.

Do 31.8. - Stříbro - OBRAZY SLÁVKY STACHOVÉ - ve stříbrské knihovně.

do 1.9. výstava ČESKÝ LES ZBLÍZKA v Muzeu Českého lesa v Tachově - Fotografie Miroslava Tréglera. Autor je milovník, znalec a ochránce přírody. O krásách nejen Českého lesa píše do nejrůznějších periodik, vydal i několik knih o přírodě. Je nejen velmi dobrým pozorovatelem, ale své postřehy dokonale zachytí fotoaparátem. Po nějaké době můžeme jeho fotografie obdivovat na výstavě.

7.9. - STŘÍBRO - ZO ČSCH Stříbro Vás srdečně zve do chovatelského areálu v Mánesově ulici ve Stříbře k návštěvě na - letos už 31. chovatelské výstavy králíků, holubů a drůbeže s expozicí okrasného ptactva. Výstava bude pro veřejnost otevřena v sobotu 7. září 2024 od 8.00 - 17.00 hodin, zahájení v 9 hodin, vyhodnocení a předání ocenění v 16 hodin. Od 10 do 13 hodin vystoupení pana Václava Žákovce a Aničky Volínové. Uzávěrka přihlášek 28.8.2024, informace: zocsch.stribro@seznam.cz tel.: 723 776 479, 605 739 928. Těšíme se na shledání. Akce je spolufinancována Městem Stříbrem.

7.9. - VYSOKÝ VRCH U PŘEBUZEexkurzeNa Zadní Ostružiník k nejzápadnějším vrchovištím v Krušných horách. Místo: Sraz v 11:00 na parkovacím plácku na rozcestí pod Vysokým vrchem (50°23'14.647"N, 12°35'47.394"E) při silnici z Přebuze do Stříbrné. Trasa: Po lesních cestách i terénem směrem k Zadnímu Ostružiníku, celkem 7 km. Náplň: Navštívíme několik menších rašelinišť, která jsou ukryta v lesích mezi Předním a Zadním Ostružiníkem, prozkoumáme jejich flóru i faunu. Podél Stříbrného potoka sestoupíme do údolí a po severním okraji Přebuzského vřesoviště vystoupáme zpět na místo srazu. Konec exkurze v cca 16–17 hodin. Průvodce: Mgr. Vladimír Melichar (geobotanik, přírodovědec na volné noze). Kontakt: Mgr. Vladimír Melichar, tel.: 606 405 384.Poznámka: Obuv a oblečení do terénu.

7.9. - ČERNICE U HORNÍHO JIŘETÍNAexkurze Batologická exkurze do okolí obce Černice. Místo: Sraz v 10:00 na parkovací ploše u odbočky lesní cesty ze silnice Černice–Jezeří cca 1 km SV od zámku (https://mapy.cz/…ega. Doprava: TAM a ZPĚT: individuální, po telefonické domluvě možnost přisednutí do auta v Chomutově (Č. Ondráček). Průvodce: Mgr. Ivan Bílek (Gymnázium Kadaň) Kontakt: Č. Ondráček, ondracek@muzeumchomutov.cz, tel.: 775 871 638, 607 635 011. Poznámka: Asi 5,5 km dlouhá trasa s možností individuálního zkrácení na úpatí Krušných hor.

7.9. - DŮL JERONÝM přírodovědná akceNetopýří noc u dolu Jeroným. Místo: Důl Jeroným na Sokolovsku. Náplň: Tradiční večerní akce zaměřená na netopýry se vrací k dolu Jeroným. Odchyt a kroužkování živých netopýrů je doplněn o doprovodný program pro děti i dospělé. Na přednášce se dozvíme o životě netopýrů, s pomocí speciálního ultrazvukového detektoru nahlédneme do světa jejich neslyšitelných signálů, výstava z podzemí Karlovarského kraje nám představí zajímavý a skrytý svět zimujících netopýrů, děti i dospělí si zasoutěží při netopýřích hrách a kvízech. Přijďte se seznámit s tajemnými nočními tvory pěkně zblízka. Během dne až do večerních hodin můžete jít na komentovanou prohlídku zpřístupněného středověkého dolu Jeroným. Konec akce je odhadován kolem 22 hodiny, vytrvalci se ale mohou zdržet, protože v případě příznivého počasí bude na místě odchytáváno až do brzkých ranních hodin. Také na netopýří noci oslavíme 50 let ochrany přírody v CHKO Slavkovský les. Průvodce: Mgr. Přemysl Tájek (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) Kontakt: P. Tájek, tel.: 602 793 922. Poznámka: Vhodné mít baterku, terénní obuv a teplé oblečení (teploty kolem půlnoci v tuto roční dobu klesají k 0°C). Další podrobnosti k programu budou včas upřesněny na slavkovskyles.nature.cz.

Do 7.9. - STŘÍBRO - SLADKÉ MÁMENÍ, aneb cukrárny, kavárny a domácí pečení - výstava ve stříbrském muzeu

14.9. - KARLOVY VARY - exkurzeDo lesních porostů PR Karlův hvozd. Místo: Sraz v 10:00 u Galerie umění v Karlových Varech (50°13'3"N, 12°53'12"E), vstup do PR. Trasa: PR Karlův hvozd (délka cca 8 km; středně náročné – místy prostup terénem a pohyb do kopce). Náplň: Podzimní vycházka do lesů v nedávno vyhlášené PR Karlův hvozd. Nakoukneme pod plášť starých bučin a poodhalíme společně jejich tajemství. Jak tady les funguje? Co tu žije a roste? Proč je zde vyhlášena rezervace? Vycházka je součástí oslav 50 let CHKO Slavkovský les. Průvodce: Ing. Petr Jiskra (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) Kontakt: P. Jiskra, tel.: 724 705 654. Poznámka: Je nutné oblečení a obuv do terénu, dále svačinu a dostatek tekutin.

14.9. - KOSTELEC - KOSTELECKÉ SLAVNOSTI VÍNA od 14.00 hodin – v prostranství za hasičskou zbrojnicí v Kostelci /tc/

20.9. - TĚŠOVexkurze Za měkkýši do olšiny. Místo: Sraz v 15:30 v Těšově u mostku přes Lipoltovský potok u kontejnerů na tříděný odpad (50°4'15"N, 12°32'20"E). Trasa: Půjdeme terénem po proudu i proti proudu Lipoltovského potoka, celkem asi 2 km. Náplň: V odlesněné krajině představuje i úzký pruh keřů a stromů podél potoka útočiště pro mnoho živočichů, šneky nevyjímaje. Živo je tu i v suchých letech. Najdeme zde lesní a vlhkomilné druhy, například známější plamatku či jantarku, ale i další plže krásných tvarů a struktur ulit i krásných jmen, jako je zemounek lesklý, vřetenovka hladká, vrásenka okrouhlá, blištivka rýhovaná, slimáčnice průhledná či žihlobytka stinná. Při troše štěstí najdeme i skelničku průhlednou nebo řasnatku lesní. Bude zajištěn doprovodný program pro děti formou tematických her pro školáky i předškoláky. Uspořádáme i šnečí závody. Nebojte se s dětmi přijít, určitě se nudit nebudou! Průvodci: Libor Dvořák a Mgr. Kateřina Dvořáková (oba ZO ČSOP Kladská). Kontakt: L. Dvořák, tel.: 608 172 434. Poznámka: Terénní obuv, holínky výhodou.

21.9. - VELKÉ DVORCE U PŘIMDY - přírodovědná akce - kolem zámku a podzámčí Velké Dvorce. Místo: Sraz v 9:00 u autobusové zastávky ve Velkých Dvorcích, směrem na Přimdu. Trasa: Okolím Velkých Dvorců (celkem cca 5 km). Náplň: Putování historií a přírodou Českého lesa směřuje tentokrát do Velkých Dvorců, obci ležící na úpatí Přimdy. Místo je po staletí známo zemědělskou a mysliveckou činností, a zámkem v novobarokním slohu (dnes bohužel v havarijním stavu) s bohatou historií, obklopeným rozsáhlým parkem a ovocnými sady. V blízkosti se nachází rybník Peklo s výskytem bobra evropského, uvidíme solitérní jírovec dokonalého tvaru poblíž rybníka a navštívíme horní tok říčky Úhlavky. Průvodce: RNDr. Evžen Kůs (zoolog) Kontakt: M. Prokopová, tel.: 725 724 956. Poznámka: Obuv a oblečení do terénu.

21.9. - BEČOV NAD TEPLOUexkurzeBečov nad Teplou nejen Rýzmburský. Místo: Sraz ve 14:00 u Mariánského sloupu na náměstí (50°5'4,5"N, 12°50'22"E) v Bečově nad Teplou. Doprava tam: vlak Karlovy Vary, dolní nádraží (12:55) – Bečov n. Teplou (13:23); vlak Mariánské Lázně (12:37) – Bečov n. Teplou (13:22), od vlaku cca 20 min. pěšky. Doprava tam: vlak Bečov n. Teplou (17:27, 19:57) – Karlovy Vary, dolní nádraží (17:55, 20:25); vlak Bečov n. Teplou (17:27, 19:57) – Mariánské Lázně (18:11, 20:41). Trasa: Vycházka cca 5 km (přibližně tři hodiny) doplněná výkladem o starobylé historii města. Náplň: Hrad a zámek pouze obhlédneme zvenčí. Seznámíme se s památkami na náměstí (radnice, měšťanské domy, Mariánský sloup) a navštívíme návrší s barokními klenoty, kostelem sv. Jiří a farou. Původní cestou vystoupáme k archeologicky odhaleným zbytkům středověké šibenice. Cestou zpět do města se zastavíme u hrobky Beaufort-Spontin, posledních šlechtických majitelů bečovského panství. U městských hradeb si prohlédneme zbytky synagogy a u železničního nádraží obnovený židovský hřbitov. Průvodce: Mgr. Jiří Klsák (Muzeum Karlovy Vary) Kontakt: J. Klsák, tel.: 605 40 64 72

21. + 22. 9 - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ přírodovědná akceVýstava hub v Mariánských Lázních. sobota–neděle 21.–22. září 2024 od sobota 9:00–17:00, neděle 9:00–16:00. Místo: Správa CHKO Slavkovský les (Hlavní 504, Mariánské Lázně). Náplň: Výstava čerstvě utržených hub z našeho i okolních regionů, ukázky a ochutnávky pokrmů z nich, houbařský kvíz pro děti, možnost určení donesených hub a ukázka hub pod binokulárním mikroskopem. Tradičně je pořádaná Mykologickým klubem Slavkovského lesa. Podělte se s námi o své zajímavé houbařské nálezy. Letos v roce oslav 50 let CHKO Slavkovský les bude rozšířena ve spojení s místními včelaři o ukázky včelařství a nakoukneme, jak probíhá život v úlu. Průvodci: členové Mykologického klubu Slavkovský les. Kontakt: V. Tůma, tel.: 601 310 569

21.+ 22.9. - BĚLÁ NAD RADBUZOU přírodovědná akce Výstava hub, regionálních výpěstků a podzimních dekorací. Sobota–neděle 21.–22. září 2024 od 10:00–17:00 (Bělá nad Radbuzou). Místo: Městská stodola v Bělé nad Radbuzou. Náplň: Výstava hub, mykologická poradna, výstava regionálních výpěstků a podzimních dekorací, houbové a jiné speciality, lesní pedagogika pro děti, drobný prodej. Průvodci: mykologická poradna – Mgr. Luboš Zelený, lesní pedagogika pro děti – LČR, s. p., LS Horšovský Týn.Kontakt: B. Triščová, tel.: 775 679 395. Poznámka: K určení můžete donést celé a neočištěné houby v sobotu 21. září v čase od 10:00 do 16:00 hodin.