Bärbel Jílková - maluji obrazy na plátno i skořápky

12.03.2024

Bärbel Jílková maluje i kořením

Nevšední techniku malování vajíček má Bärbel Jílková z Tachova. Svá vajíčka maluje totiž čímkoliv, jak barvou, tak i fixem nebo dokonce kořením. Letos sáhla také po kurkumě a ibišku. A jak to dopadlo, to se můžete přijít podívat do muzea v Černošíně, kde právě zahájila výstavu obrazů a vajíček malovaných nejen touto technikou. 

Sama autorka prý ráda experimentuje a je vždy potěšena originálním výsledkem. Více se o Bärbel Jílkové dozvíte v následujících řádcích.

*  Odkud pocházíte?  Dalo by se říci, že z Krušných hor, narodila jsme se ale na druhé straně, tedy v Německu. Školu SPŠ stavební jsem už dělala v Plzni a nyní žiju v Tachově.

*   Ráda malujete na cokoliv, není to jen plátno a papír, ale i další materiály. Jakou techniku máte ráda? Já maluji prostě podle nálady a čímkoliv, někdy je to akvarel, jindy tuš, kresba, občas i kávou.

*   A témata, máte třeba ráda nějaká určitá místa?  Mám ráda můj rodný kraj Krušné hory, ale Vy jistě myslíte, co ráda maluji, a to je hlavně to přírodní, nebe, vodu, ohně v zimě, jakoukoliv přírodu. Spíše vše, co vidím kolem sebe, ráda maluji architekturu, ale i přírodu.

*    Vy dokonce svými obrazy pomáháte druhým k lepšímu životu?   Ano, nejenom těm, co můj obraz získají, ale hlavně výtěžkem z prodeje obrazů už řadu let aktivně pomáhám skupině sirotků v Goma /Kongo/. Jsme stále v intenzivním spojení a tahle velká zkušenost mi dala mnoho, dnes vidím svět úplně jinak. A hlavně jsem poznala několik lidí, kteří smýšlejí stejně a mají s touhle prací mnohaleté zkušenosti. Jsme ve spojení napříč celým světem a naše zkušenosti proudí sem a tam z Austrálie přes Německo, Španělsko a Mexiko.

*   Znám Vás i jako šikovnou fotografku, ještě máte jiné koníčky?   Mám jich mnoho, takže maluji, fotografuji, ráda vařím, také tančím. Miluji všechny barvy a nebojím se je použít ani nosit. Také se těším ze svých vnoučátek. Já mám prostě ráda život!

*   Co byste vzkázala lidem?  Pokoru. A žít v přítomnosti, být tu naplno v každém okamžiku, ať je krásný nebo smutný. A nebát se zítřků, třeba nepřijdou.

Děkuji za rozhovor.

S autorkou také natáčel Český rozhlas Plzeň, výslednou reportáž sem uveřejním později.

FOTOGALERIE VERNISÁŽ + VAJÍČKA ZDE:  Podívejte se na originalitu!

Martina Sihelská