BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA

17.04.2024

Poběžte na Slavnostech svobody za konkrétní příběh sadovým okruhem, vybízí plzeňská Paměť národa "Běžíme za všechny, kteří to nevzdali" je motto letošního Běhu pro Paměť národa, který nezisková organizace Post Bellum pořádá na 12 místech v České republice. V Plzni se běží v sobotu 4. května v rámci Slavností svobody. 

Každý účastník běhu si může vybrat konkrétní příběh, ke kterému se svým během přihlásí. Může běžet za americké nebo belgické vojáky, kteří osvobodili Plzeň, za statečné odbojáře nebo třeba za svého dědečka disidenta. Jedná se o městský závod se startem na náměstí Republiky, který běžce na trasách o délce 5 a 10 kilometrů zavede, kromě samotného centra města, také do širšího okolí. "Trasa letošního běhu je skvělá. Začínáme startem přímo z náměstí Republiky v deset hodin. Běžci na trasách pět i deset kilometrů přeběhnou Rooseveltův most, proběhnou Roudnou a kolem stadionu plzeňské Viktorky a po Náplavce řeky Radbuzy se budou vracet zpět do centra," upřesňuje Aneta Sklenářová z Paměti národa v Plzeňském kraji. 

"Rodinný běh je otevřený úplně každému, kilometrový okruh v Sadech se dá klidně ujít pěšky nebo objet s dětským kočárkem. Sám se na něj nejvíce těším," připomíná ředitel Paměti národa Plzeňský kraj Jiří Kunc možnost absolvovat také neměřený rodinný běh o délce 1 kilometr plzeňským sadovým okruhem, kterého se zúčastní i rodiny veteránů, osvoboditelů Plzně z Belgie a USA. To ale není pro rodiny s dětmi zdaleka všechno. Je připravený doprovodný program jako dětský běh na náměstí republiky a tvořivé dílny Paměti národa, kde si děti budou moci vyrobit vlastní placku, nabarvit si model letadla, vyřešit historické kvízy a sportovní rébusy. Svou registrací a účastí na běhu podpoříte neziskovou organizaci Post Bellum, která dokumentuje osudy pamětníků, pomáhá jim prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa, vzdělává děti i dospělé a vypráví příběhy 20. století. Registrace na běh už je otevřená a probíhá za zvýhodněnou cenu on-line na adrese https://www.behpropametnaroda.cz/plzen/

Na místě je potom možné registrovat od 8:30 nejpozději do 9:30 hodin. Běh na 5 a 10 km startuje v 10:00, rodinný 1 km běh sadovým okruhem potom v 11:15. Vyhlášení výsledků proběhne přímo na náměstí Republiky ve 12:00. Jiří Kunc věří v hojnou účast a zve na tento výjimečný běh každého Plzeňáka: "Naše přání je překročit loňská čísla. Loni jsme přivítali rekordních 393 účastníků, z toho asi 40 ze zahraničí. Rádi bychom se dostali k pěti stovkám běžců. Netrpělivě vyhlížíme vaše registrace a těšíme se na vás na startu v sobotu 4. května na náměstí Republiky. Kromě podpory Paměti národa si zároveň užijeme sportovně-společenskou akci pro celou rodinu. Poběžte za dědu odbojáře nebo za některého z osvobozujících amerických vojáků!" Letos program s Pamětí národa na plzeňských Slavnostech svobody pokračuje příjemnou novinkou. Mladé kapely, poezie, interview Čestmíra Strakatého s Jiřím Padevětem. To je Libé rty stage, nový a inspirativní prostor na plzeňských Slavnostech svobody. V režii Paměti národa v pátek 3. května od 17:00 a v sobotu 4. května od 12:30 před Měšťanskou besedou v Kopeckého sadech.