Bobří soutěska v Českém středohoří je uzavřena!
Kvůli bezpečnosti a předcházení povodním se dnes začaly zpracovávat odumírající rizikové stromy kolem Bobřího potoka. Proto nesmí do celé Bobří soutěsky vstupovat do konce září veřejnost. Na všech přístupových cestách jsou zákazové značky s informacemi o aktuálních pracích.

Kůrovec a voskovička jasanová způsobili odumírání stromů také u Bobřího potoka v přírodní památce, která je součástí evropsky významné lokality Binov - Bobří soutěska (Turistický rozcestník)
"Spadlé stromy koryto přehradily a případná povodňová vlna by mohla ohrozit obyvatele a infrastrukturu obcí, které se nacházejí níže po toku," zmínil Petr Sloup z Povodí Ohře. Stromy ale mohou dopadnout i na stezku. "Proto je potřeba zasáhnout, tedy koryto uvolnit a důležitá je i bezpečnost turistů," řekl Petr Chvála, litoměřický lesní správce z Lesů ČR.
Dříví vytáhne speciální lesnický traktor na širokoprofilových pneumatikách, které nepoškodí půdní povrch. Stejnou techniku používají i v národních parcích. "Práce potrvají minimálně do konce srpna. Během několikadenních dešťů je kvůli ochraně přírody případně přerušíme. Opravíme i stezku a lávky přes potok," pokračoval Chvála.
Kmeny se z koryta a blízkého okolí vodního toku odstraní, v porostu ale některé zůstanou. Lesníci tak podpoří biodiverzitu.
Akci připravují Lesy ČR s Povodím Ohře od roku 2022. Na postupu se domluvily se zástupci ochrany přírody i místních samospráv. "Byl to složitý proces, protože jsme museli skloubit ochranu přírody s technickými možnostmi provádění prací v náročných podmínkách soutěsky," shodli se správci toku a lesů Petr Sloup s Petrem Chválou. Ten navíc dodal: "Opatření děláme kvůli lidem a jejich bezpečnosti, takže prosím o respekt a dodržování zákazu vstupu, aby nedošlo ke kolizi s technikou a zbytečným úrazům".
Eva Jouklová - tisková mluvčí; Lesy ČR,