Bolesti? Poradím - zkuste terapii s masáží a bylinkami!

22.05.2024

Poslední dobou mě zlobí záda. Chce to masáž, ale asi ne tu klasickou, jak správně tuším. Tak jsem se přes doporučení dostala do plzeňského studia Life Energy. Vyslechl mě Pavel Zítek, terapeut, masér a hlavně člověk, který dokáže posoudit, jakou péči vaše tělo potřebuje. 

Byla jsem tam hodinu a získala mnoho, mnoho zajímavých informací, o které se teď s vámi ráda podělím. Prostě, zeptala jsem se za vás!

Studio se mi líbí a vidím tu tolik certifikátů a dokumentů, že bych asi nejdříve chtěla zasvětit do toho, co vše umíte, pane Zítku?                                                                                                                                                                                                     Studio Life Energy kromě kadeřnických služeb (které nabízí ve vedlejší místnosti Renata Zítková), nabízí druhy masáží k ošetření pohybového aparátu za použití různých praktik, lymfatické masáže, čínské energetické celotělové masáže, ale i bylinkovou poradnu- konzultace. Vše se zaměřením najít příčinu daného problému a následně odstranění potíží. Tedy - musím si nejdřív s klientem popovídat, abych věděl, co jej trápí.

A kde jste získal zkušenosti?                                                                                                                                                        Zkušenosti získávám s drobnými přestávkami od roku 2008, kdy to začalo klasickým masážním kurzem a na to se začaly nabalovat další kurzy počínaje výživovým poradenstvím, nástavbami masážních praktik(Dornova či Breussova metoda), kineziotapingem ale i poradenstvím přírodních produktů, terapií prostřednictvím meridiánových masáží. Může se to zdát poměrně rozsáhlé, ale ono vše se vším souvisí a navíc to naplňuje myšlenku vzniku studia a to péče o vlasy, tělo a duši. A každý z nás potřebuje jinou péči, každý jsme originálem.

Existují třeba úkony, které jsou pro některé lidi nevhodné, či dokonce nebezpečné?                                                                      Asi máte na mysli to, zda jsou některé služby pro lidi v daný okamžik nevhodné t.j. tzv. kontraindikace. Ano jsou, ale většinou člověk, který má takové zdravotní problémy jež mu neumožňují masáže bude o tom informován svým praktickým či odborným lékařem a kdo neví, tak je s tím při prvním sezení seznámen. U nás masáži předchází konzultace, při které je prostor sdělit nejen to, co klienta trápí, ale také jaký je jeho zdravotní stav a jeho omezení.

Jaké jsou rozdíly například mezi klasickou a čínskou masáží?                                                                                                           Tak, zásadní rozdíl je ten, že při čínské celotělové masáži pracuji s klasickou tyčkou a pohybuji se po jednotlivých drahách - meridiánech, a tím se snažím zprůchodnit jednotlivé dráhy, jež jsou většinou propojeny s orgány. Jde tedy většinou o energetickou harmonizační masáž, kdy se stávám terapeutem. Ale obsahuje i prvky, které mohu použít a taky používám při klasické masáži. Často je srovnávána s klasickou akupunkturou (jehličkami), ale zda se nepoužívá jehliček, ale ošetřují se celé meridiánové dráhy včetně stimulačních nebo harmonizačních bodů. Není bolestivá a její účinek je dlouhodobý.

Na mou páteř jste dal něco voňavého, nějaké bylinky?                                                                                                                     Jako poradce firmy Energy - v rámci terapií často doporučuji bylinné koncentráty. např. v rámci lymfatického ošetření či problémech s pohybovým aparátem. Taktéž při masáži pracuji s balzámem vlastní výroby jež je vyroben na principu ajurvedského balzámu, ale tvoří ho osvědčené esenciální oleje. Je nejen učinný, ale i krásně voní. Dovolil bych ještě doplnit bylinkovou konzultaci vedenou na podkladě získané kazuistiky.

Je to moc příjemné. S jakými problémy k vám lidé nejčastěji chodí?                                                                                Jednoznačně převládají potíže pohybového aparátu, a to záda. Konkrétně od krční páteře až po oblast beder. A tady mohu hodně pomoci, jednak uvolněním spazmat, aplikací silikonových baněk, protažením jednotlivých oblastí, prohřátím dané oblasti suchým teplem v součinnosti s rašelinovým zábalem a nebo aplikací kineziotapingu, který buď prodlužuje masážní účinek a nebo stabilizuje danou oblast. 

Jak často je dobré masáž opakovat?                                                                                                                                                   Tady bych to rozdělil na dvě skupiny. Ta první je, když nás něco bolí. V tom případě je na místě provádět masáž několikrát v kratších intervalech, než se dostaneme do druhé skupiny - udržovací. Tady pak stačí chodit pravidelně každý měsíc. Nevycucal jsem si tento termín z palce, je to dlouholetá vlastní zkušenost, ale i zpětná vazba od klientů. U spousty klientů už funguje ten stav, že samotná záda je už upozorňují, že se blíží termín další návštěvy studia..

Čím si myslíte že se o odlišujete od jiných masérů?                                                                                                                               Je to jednak přístupem ke každému klientovi a pak taky přístupem a službami, které studio jako celek poskytuje. Mohu upřesnit ten přístup, začíná už konzultací na začátku masáže a pokračuje v průběhu celé služby(upřesnění přítlaku, protažení svalů, aplikace tepla, aplikace balzámů) a dále pokračuje i pár dní po masáži, kdy mě zajímá zpětná vazba - jak se klient po masáží cítí. Zda je stav lepší, horší či stejný tak, abych příští ošetření mohl zaměřit daným směrem. A služby jež studio poskytuje? Jedná se o informační sms o termínu návštěvy a nebo informační sms, že od poslední návštěvy uplynul již měsíc, whatsapp skupinu pro klienty s nabídkou volných termínů, různé věrnostní či jiné formy odměn.

Já už se stávám pravidelnou návštěvnicí a službu Pavla Zítka ráda doporučuji.

Můžete mu zavolat na telefonní číslo 728 747 534 (raději sms, při práci telefon nebere)

Adresa: Harantova 14, Plzeň (Jižní předměstí)

Webové stránky zde: Life Energy Pavel Zítek