Černé skládky za statisíce!

05.02.2024

Za likvidaci pneumatik, plastových i skleněných lahví, sprejů, oblečení, starého nábytku, částí karoserií a řady dalších věcí, které je "normální" odvézt do sběrného dvora místo do lesa, loni Lesy České republiky zaplatily 900 tisíc korun.

Lesy ČR aktuálně evidují nejvíce nepovolených skládek odpadu ve Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji. Loni jich podnik odstranil 179 a v posledních pěti letech 911. Zaplatil za to čtyři miliony korun.

"V dnešní ekologické době, kdy pečlivě třídíme odpad a promýšlíme jeho likvidaci, není moc pochopitelné, že někdo jen tak vyhodí u cesty dětskou plenu nebo igelitový sáček. Třeba plastový kelímek se v půdě rozkládá sedmdesát let," řekl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.

Lesníci hlásí všechny případy policii. "Pokud se nepodaří pachatele odhalit a nemůžeme odpad uklidit vlastními silami, třeba kvůli rozsahu či nebezpečným látkám, musíme najmout specializovanou firmu," dodal Strakoš.

Vytvoření černé lesní skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. Orgán státní správy lesa s rozšířenou působností může v přestupkovém řízení uložit viníkovi až stotisícovou pokutu.

Eva Jouklová - tisková mluvčí Lesů ČR