David Zušťák - práce má bavit, mým snem je dělat v kultuře

06.02.2024

Dnes slaví 27. narozeniny jeden mladík z Černošína. Řeklo by se, takových je! Samozřejmě, že ano, ale málokdo chce chodit s kůží na trh. David Zušťák ano a navíc pochází z talentované rodiny, kde zpívala babička i sestra Martina s kapelou a rozhodně neopomenu ani slavné jméno sopránistky Radky Sehnoutkové, což je Davidova teta. David sám zpíval v pěveckém sboru. 

To vše ale z Davida zajímavého člověka také nedělá. Je zajímavý hlavně tím, že by chtěl pro své město Černošín dělat kulturu. Což není jednoduchá záležitost, jak si řada lidí myslí. David ale už nějaké zkušenosti nasbíral, dnes je také členem tamní kulturní komise. Zeptala jsem se ho na pár věcí, protože ho znám a jeho mladistvému elánu fandím.

Jaké máš vzdělání?   Studoval jsem nejprve dva roky na hotelové škole v Mariánských Lázních, tam jsem vydržel 2 roky, poté jsem přestoupil na obchodní akademii, ale tomuto oboru se nijak nevěnuji, maximálně jen tak, že zpracovávám smlouvy, fakturace k práci v kultuře. 

Pocházíš z dobré muzikantské rodiny, kde zpívají snad všichni, teta dokonce v divadle J.K.Tyla v Plzni. I ty máš přece za sebou nějaké pěvecké období?   Ano, zúčastnil jsem se několika pěveckých soutěžích, vždy jsem obsadil nějakou tu přední příčku v umístění, vzpomínám na tato léta opravdu rád. V dospívání jsem postupně přestával zpívat, nejevil jsem o zpěv takový zájem, přesto si doma rád zazpívám nebo společně se sestrou. Asi toho lituji, protože lidé v mém okolí měli rádi můj hlas a přáli mi, abych to dotáhl daleko, bohužel jsem se rozhodl jít jinou cestou. Nadále se hudbě věnuji, ale pouze to mám jako koníčka - malý přivýdělek ke své práci na plný úvazek. Jinak pracuji na plný úvazek v jedné nejmenované logistické firmě. Rozhodně logistická firma není mým snem, na plný úvazek se rozhodně chci věnovat kultuře, která je pro mě srdcovka, věnuji kultuře neskutečně času.
No, říká se, že kultuře rozumí každý, asi tak, jako je každý fotbalistou u televize. Jak jsi začínal Ty?
Už jako sedmnáctiletý kluk jsem dostal v mém rodném Černošíně šanci spolupracovat v kulturní komisi, připravovat a pořádat pro naše spoluobčany akce, tímto moc děkuji paní Jarmile Jungbauerové, kvůli které tohle celé vzniklo, sama už tenkrát vycítila, že mám ke kultuře velmi pozitivní vztah, tady to celé začalo.
V kulturní komisi jsem působil rok, poté byla kulturní komise vedením města zrušena. Moc mě to tehdy mrzelo, ale přišla nabídka od Tomáše Černocha, zakládal nově ve Stříbře hudební klub - Cocktail bar Beseda, tenkrát mě oslovil ke spolupráci, zda bych mu nechtěl dělat promotéra akcí v klubu, spolupráci jsem přijal. Byla to pro mě opět krásná příležitost, poznal jsem nové lidi, získal jsem kontakty, podařilo se nám zorganizovat koncerty např. Pavla Callty, Sebastiana atd., byla to pro mě opravdu skvělá příležitost.Časem přišly i jiné nabídky, například mě oslovila booking manažerka Soňa Jandová, která pracuje pro pražské hudební vydavatelství Blakkwood records, zda bych jí nepomáhal se zastupováním hudebních interpretů, domlouvat pro interprety koncerty, takže od té doby zastupuji úspěšná jména na naší hudební scéně: Sharlotu, Refewa, Renneho Danga, bude to už 6 let, co s tímto vydavatelstvím spolupracuji a nelituji toho. Postupně jsem si zkusil i pěveckou soutěž Předveď svůj hlas, to jsme pořádali spolu s paní Veronikou Sovičovou. Pomáhal jsem i v Castello clubu ve Stříbře, do klubu jsme dostali opravdu velká jména: Viktor Sheen, Atmo music, Refewa, Sharlotu, Holki, Jana Bendiga s Monikou Bagárovou atd.Spolupráce trvala téměř dva roky, pak přišel COVID, takže se nedalo nic dělat, přišel konec spolupráce a ukončení působení v klubu.

Covid zmařil práci mnoha lidem, ale Ty jsi se úplně nevzdal a opět děláš kulturu v Černošíně?
Od září 2022 opět působím v kulturní komisi pro Černošín, dělat kulturu pro Černošín je moje srdcovka, i když občas nastanou neshody s vedením města, to k tomu asi patří, jen si některé věci moc beru a dělám z nich tragédii, takový bohužel jsem. Myslím si, že děláme pro Černošín opravdu krásné akce, ještě se snad nestalo, že by nám na akci přišlo málo lidí, myslím si, že kulturu děláme správně, pečlivě pozoruji a vybírám, sleduji dnešní trendy, návštěvnosti v ostatních obcích a podle toho vybírám.
Vánoční koncert Moniky Absolonové mě opravdu rozsekal a dojal, za hodinu předprodeje lístků hlásili z úřadu vyprodáno, byl jsem šťastný, ale zároveň mi bylo líto těch, na které se nedostalo.

Na Tvé mládí docela hezké zkušenosti, o kterých se jiným ani nezdá.
Vážím si každé. Spolupracoval jsem i na klipu s Rytmusem jako asistent produkce a vznikl úspěšný klip ROMALANDIA, který má na YouTube neskutečná čísla, necelé 3 miliony zhlédnutí za pouhé čtyři měsíce od premiéry klipu.

Pěkný výsledek! A jaké máš plány do budoucna?
Každopádně hledám novou práci na plný úvazek, při nejlepším práci v kultuře, pokud o něčem víte, určitě mi dejte vědět. (smích)

Co bys vzkázal čtenářům?
Mějte se všichni krásně, mějte se všichni rádi, važte si svých životů, važte si každé vteřiny na tomto světě, nikdo nevíme, kdy bude ta naše poslední vteřina, užívejte si - nepřežívejte.

Vše nejlepší k narozeninám, ať se Ti plní sny...

MarSi