Flossenbürg - zřícenina hradu

18.11.2023

Flossenbürg je zřícenina románského hradu z roku 1 100.  Vypíná se nad stejnojmennou hornofalckou vesnicí Flossenbürg v okrese Neustadt an der Waldnaab v Bavorsku nedaleko českých hranic. Hrad je postaven na granitové skále uprostřed vsi a je celoročně volně přístupný.

Moje původní cesta směřovala jinam, ale když už jsem jela kolem a viděla ten majestátní hrad nad silnicí, stočila jsem to ke vsi a hned hledala v mobilu, cože to je? Zaparkovala jsem dole pod hřbitovem (je krásný, upravený a jsou tam jedinečné sochy) a vydala se vzhůru. Hrad je přímo nad hlavní silnicí, takže mi cesta trvala asi deset minut. A pak už jsem jen zírala s otevřenými ústy, jde opravdu o velikou stavbu. Podle informací od tety Wiki jsem zjistila, že: hrad je rozdělen na hlavní hrad, který je na nejvyšší skále a pak tam byl ještě velký vnější hrad pod vrcholem. Zřícenina leží v přírodní rezervaci Schlossberg Flossenbürg. 

Hrad nechal postavit kolem roku 1100 hrabě Berengar ze Sulzbachu a tehdy to byla jen obytná věž s vysokou zdí. O dvě stovky let později byl přistavěn přední hrad a vstupní brány byly přidány někdy v 16. století. Přístup je volný, akorát tam nesmíte jít se psy, pro ty máte cca o 300 metrů níže sochu psa s madlem pro uvázání.  Když už se tam budete vyskytovat, projděte se obcí. Je tam známé pohřební a památné místo koncentračního tábora Flossenbürg, které je zahrnuto do výzkumného a dokumentačního centra. 

Krátké video s fotogalerií zde: FLOSSENBÜRG