Jeskyně Inků je domovem netopýrů černých

05.03.2024

Netopýři černí mají poblíž Chodové Plané na Tachovsku vlastní jeskyni, lépe řečeno bývalou štolu. Ta sice není přístupná, ale nahlédnout do ní můžete s naší reportáží.

Mezi zaniklou obcí Výškovice a Chodovou Planou se nachází Jeskyně Inků. Bývalá štola získala své pojmenování zřejmě od trempů, kteří do údolí blízkého Kosového potoka často jezdili.

"V mříži u vstupu do bývalé podpovrchové dobývky jsou díry, aby sem mohli vlétnout netopýři černí, tento poměrně vzácný živočišný druh tady totiž zimuje," popsal průvodce Českého lesa Antonín Hříbal.

V dobývce se dříve těžil krystalický vápenec, který se drtil a rozemílal a sloužil jako hnojivo nebo jako stavební materiál. Stěny díky němu získaly rozmanité zbarvení od modré, červené, přes bílou a šedou.

"Vápenec do sebe s vodou vsákl různé materiály a podle nich se zabarvil," vysvětlil průvodce. Voda se podobně jako v jiných důlních dílech stahuje za větší vlhkosti do spodních partií Jeskyně Inků a tvoří malé jezírko.

Za mříží jsou polorozpadlé dřevěné schody a za nimi už lehce strašidelný interiér pro odvážné. "V zadních partiích štoly je poměrně složitá síť chodeb a průlezů, takže by bylo nebezpečné tam vstupovat, proto není jeskyně přístupná," upozornil Antonín Hříbal a prozradil, že občasná výjimka toto pravidla potvrzuje: "Jednou se tady konala svatba."

Jeskyně je uzamčená, aby netopýři měli klid a hlavně jsou uvnitř nebezpečná místa. Ale aspoň jsem vám mohla představit jednu zajímavost naší krásné země... :-)

Poslechněte si AUDIO REPORTÁŽ ZDE: JESKYNĚ INKŮ JE SCHOVANÁ U PASTVINY

Další fotografie a informace zde: TAJEMSTVÍ JESKYNĚ INKŮ

Martina Sihelská