Karla Radová je vášnivou sběratelkou starých kočárků

04.05.2024

Historické i retro kočárky, k tomu dětské výbavičky, zavinovačky, chrastítka i panenky. Návrat do kočárku, to je název nové výstavy, kterou do černošínského muzea zapůjčila sběratelka Karla Radová z Konstantinových Lázní. Sbírku má tak obsáhlou, že řada exponátů se jí domů nevejde, proto je má na mnoha místech. Je jich totiž na dvě stovky, a to už je opravdu na vystavení třeba na hřišti.

Vévodí kočárky z 19. století. Ve sbírce Karly Radové jsou i kočárky z 19. a 20. století, mezi nejstarší patří NAETHER, výrobcem byl Němec Ernst Albert Naether, který je dnes považován za zakladatele německého průmyslu kočárků. Původně převzal v roce 1846 kolářství svého otce, postupně začal vyrábět sáňky a také kočárky. Kvůli poptávce zařadil do výroby i malé dřevěné kočárky. Protože kočárky se rozšířily do celé Evropy, tak se firma NAETHER začala soustřeďovat pouze už jen na výrobu kočárků, ostatní sortiment už od 50. let 19. století nebyl v nabídce.

Zastoupeno je i Švýcarsko. Paní Karla Radová ale přivezla i další značky kočárků, za zmínku stojí také neméně krásný WISA Gloria ze Švýcarska, firma vznikla na přelomu 18. a 19. století. I tento kočárek máte možnost vidět v muzeu na výstavě. "Jsou to skutečné rarity, a to nemluvím jen o těchto dvou firmách. Samozřejmě nelze představit všechny kočárky, o každém mohu mluvit hodně dlouho. Ale hlavně musím dodat, že to stojí za podívanou. Takže kočárky zůstanou v černošínském muzeu až do konce června letošního roku," dodala Radová.

Poslechněte si AUDIO REPORTÁŽ ZDE