Když se spojí bubeník a fotograf

28.10.2023

Když se spojí práce muzikanta a fotografa. Bubnuje u nejznámějších skupin, můžete jej potkávat ve společnosti Daniela Hůlky, Jaromíra Nohavici, mohli jste ho vidět i u Lucie Bílé, ale také umí využít všech možných zvukových efektů nejen z bubnů ale i z dalších zvučných nástrojů. Spolupracuje také se skladatelem a dirigentem Martinem Kumžákem. 

Někdo už možná správně tušíte, je to bubeník a perkusista Pavel Plánka ze Stříbra, který nedávno oslavil krásné šedesáté narozeniny. Popřát mu přišli přátelé nejen z hudební branže, ale také další osobnosti a také dlouhodobý kamarád a profesionální fotograf Zdeněk Zrůst. Ten pro Pavla Plánku připravil velké překvapení, vydal knihu, která v mnoha fotografiích popisuje Plánku jako muzikanta, člověka, bohéma i snílka.

 
Málo textu, hodně obrázků

Zdeněk Zrůst je známý svým citem pro fotografii. Fotí nejen slavné osobnosti a profily, slavné jsou jeho velkoformátové fotografie lidí v krojích, zachycující různé dávné tradice a život. Umí využít každodenních rituálů, dobrého světla i stínu. Tak tvořil i fotografie v knize Pavel Plánka. Snímky vznikaly poslední deset let a zachycují muzikanta nejen při práci, ale také v usměvavé pohodě či v zamyšleném rozpoložení. Zajímavá by jistě byla i fotografie při převzetí této knihy, Pavel Plánka prý totiž jen stěží přemáhal dojetí.
Kniha se dá dokonce zakoupit na několika místech nebo přímo na stránkách Pavla Plánky. 

Poslechněte si reportáž ZDE: https://plzen.rozhlas.cz/kdyz-se-spoji-prace-muzikanta-a-fotografa-9042540