Labutí pátalie

04.02.2024

Labutí patálie téměř každý den   Plzeň – Šídlovák.  Ovdovělý samec se třemi mláďaty z roku 2023 ze Třemošenského rybníka, aktuálně se zdržující v horní části Bolevecké rybniční kaskády, se včera k večeru (1. 2. 2024) opět vrátil i s mláďaty na Šídlovský rybník. Druhý den (v pátek ráno 2. 2. 2024) si paní venčící psa na lokalitě všimla, že jedno z jeho mláďat má na hlavě velkou tržnou ránu. 


Své zjištění nám ihned telefonicky nahlásila a za necelou hodinu jsme se s členy DES OP Gábinou Černou (tradičně již v neoprenu) a Jirkou Křížem sešli na pláži u Šídlováku.
Následoval Gábiny rychlý skok a chvat a za dalších 30 minut už byla labuť na naší ošetřovně v Záchranné stanici živočichů Plzeň. Odhadem tři dny stará tržná a zaschlá rána na hlavě přes pravé ucho, způsobena pravděpodobně nárazem labutě v letu na vzdušné vedení a překážku, zabrala Haně Makoňové i s kontrolou veterináře zhruba jednu hodinu, přičemž ve 13.10 hod. jsme ošetřené labutí mládě vraceli samci na Šídlovský rybník. Ještě téhož dne kolegyně Marie Vaněčková labutí rodinu i mládě na lokalitě kontrolovala a vše bylo ok.

Pokud i Vy nám a labutímu mláděti chcete pomoci, pošlete nám v následujících dnech informaci a kontrolní foto, ale hlavně ptáky na ledu i lokalitě nekrmte a dopřejte jim klid. 


Plzeň – Slovany, papírenská lávka  Další labutí mládě jsme za podpory široké veřejnosti odchytávali u papírenské lávky v Plzni na Slovanech na pravém břehu řeky Radbuzy. Nám velice dobře známé slabší mládě, původně z roku 2023 okroužkované na vodní nádrži Veselá u Hrádku u Rokycan, jsme měli v ruce za letošní zimu už třikrát! Na jezírkách v Lobzích, na náplavce Denisova nábřeží a řece Berounce u Dolan. Dnes to bylo počtvrté u bývalé papírny, když ho náš labuťák "Trenér" s červeným krčním límcem – značkou B110 před zraky lidí vyhnal téměř až na Slovanskou třídu. Naštěstí dvě starší dámy, znalé problematiky, duchapřítomně mládě na silnici otočily a opět zahnaly zpět na trávník k řece. Tady ho pak až do mého příjezdu spolu s dalšími dvěma děvčaty hlídaly. 

Jakmile však mládě zahlédlo naše parádní nové zásahové vozidlo, okamžitě znervóznělo a dalo se do pochodu. Naštěstí jsem byl rychlejší a za chvilku už jsem ho vypouštěl na řeku Berounku u kostela sv. Jiří na Doubravce. Tak a teď trochu trnu, kde to bude příště.

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

Záchranná stanice živočichů Plzeň