Lucie prohlédly kladrubské domácnosti

13.12.2023

Už 37 let chodí v Kladrubech každý 12. prosinec Lucie. Vyjdou za stmívání a obejdou několik domácností. Zkontrolují úklid i zásoby hospodářů. Tento starodávný zvyk oprášil Národopisný spolek v Kladrubech pod vedením Jiřího Kasala. "Dříve se tak dělo na mnoha místech a v každém regionu se tato tradice pojala jiným způsobem, například na Budějovicku mají Lucie na obličejích dlouhý zobák jako čápi. Ale v dnešní době už moc konkurence není, jsme v kontaktu jen s partou ze Zdíkova u Prachatic," řekl Jiří Kasal.

Přípravy zahrnují kostýmy, tradiční písně i řeči Lucií a doprovodné chasy. Lucie si mažou obličeje tekutým pudrem, který vlastně nahrazuje mouku, ta totiž byla původním pokrytím obličeje. "Letos jdu asi pátým rokem. Druhou Lucii dělá moje maminka a třetí je Štěpánka Pospíšilová. A zbytek je chasa," usmívá se Eliška Čechurová.

Na jedné ze zastávek vítají Lucie nové občané Kladrub. "Bydlíme tu teprve měsíc, postavili jsme si tu dům. Vybrali jsme si Kladruby z mnoha důvodů, i kvůli těmto krásným tradicím a doslova jsme si Lucie domů pozvali, abychom viděli, jak to vypadá. A jsme nadšeni, doufáme, že se tyto tradice zachovají do budoucnosti," uvedla Aleš a Simona.

Původní legenda má historické prameny, připomíná se nejen rčení o nejdelší noci (v 16. stol. zimní slunovrat skutečně připadal na dobu kolem 13. prosince. Po přijetí gregoriánského kalendáře už to neplatí), ale připomíná se také legenda o svaté Lucii, která odmítla nabídku k sňatku a rozhodla se raději pro smrt. 

Pokud ČRo zveřejní audio reportáž, ještě přidám sem.

Video:  Lucie na pochůzkách 

Fotogalerie zde