Modrá krása, rozkvetly kosatce sibiřské!

01.06.2024

Modrá krása rozkvetla na Tachovsku na kosatcové louce . Kosatec sibiřský je v naší republice chráněný a k ohroženým druhům. Roste na vlhkých až mokřadních loukách, které jsou v jarním období zaplaveny a nejsou koseny, tedy na neudržovaných loukách.

Kosatec sibiřský (Iris sibirica L.) je vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých, která roste v Evropě, mírných oblastech Asie a roztroušeně i v České republice. Na území České republiky je chráněná; patří do kategorie silně ohrožený druh. Kosatec sibiřský může dosahovat až výšky 100 cm, je to bylina, která roste v trsech. Listy jsou úzké a dlouhé, stonek dutý a okrouhlého tvaru. Květy jsou světle až tmavě modrofialové, ale jejich vnitřní část je světlejší s tmavším žilkováním. Kvetou v květnu a v červnu typicky na vlhkých až mokřadních loukách, které jsou v jarním období zaplaveny a nejsou koseny, proto roste na neudržovaných loukách. Celá rostlina je jedovatá.

Pokud ji ve volné přírodě uvidíte, neničte ji, netrhejte, ani se ji nepokoušejte přesadit! Chraňte ji pro vaše děti a vnoučata, prosím! Krásné dny! :-)


(zdroj: WIKI)