Na bobřím mokřadu hledali únik plynu!

19.03.2024

Od soboty 16.3. 2024 jsme s kolegy regulovali průtok Lučního potoka a výšku vodní hladiny v přirozeném přírodním bobřím mokřadu v Plzni na Valše. Cílem celé akce bylo připravit na pondělí 18.3. 2024 přístup a prostor bez vody pro montéry plynovodů a dodavatelské firmy tak, aby mohli najít a odstranit únik plynu na vysokotlakém plynovém potrubí vedoucím po dně bobřího mokřadu. 

I přesto, že problém od samého začátku řešil tým profesionálů z oboru, nikdo přesně nevěděl, co nás na potrubí schovaném pod zemí a vodní hladinou čeká! Nebylo to vůbec snadné, ale vše se podařilo v rekordně krátkém čase, tak aby mohl být mokřad opět co nejdříve napuštěn a plnil svoji funkci. Koneckonců o znovu napuštění mokřadu už od soboty, co jsme boří hráz cíleně snížili, usiloval i sám bobr. Podle záznamu z fotopastí každý večer nelenil a snažil se trhlinu v hrázi ucpat. Díky perfektně naplánované akci a výborné spolupráci s Veronikou Vařechovou z firmy Streicher, která měla celou akci organizačně na starosti, za technické podpory a pomoci profesionálních hasičů HZS PK a samozřejmě precizně a bezchybně odvedené práci montérů plynárenské společnosti Gasnet vše proběhlo v rekordně krátkém čase a s očekávaným výsledkem.

Děkuji všem zúčastněným za profesionální přístup a perfektně odvedenou práci. Jsem rád, že vše proběhlo nejen s ohledem na bezpečnost lidí, ale i v zájmu ochrany přírody, bez zbytečných komplikací a problémů. Únik plynu na Valše dnes odstraněn a teď může bobr hráz definitivně opravit!

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

Záchranná stanice živočichů Plzeň