Pavel Horejš - hudba, to mě prostě baví, pracuji i jako instalatér

09.12.2023

Dnes svým čtenářům představím Pavla Horejše. Myslím, že řada lidí jej už zná z hudební branže, či jako učitele, někdo možná i jako instalatéra. Je mu 31 let, má vysokoškolské vzdělání a žije v Sušici! Čím je zajímavý? Je toho hodně, čtěte dále!

Kdy jste se začal věnovat hudbě?

S hudbou jsem začal poměrně pozdě, až ve svých 15 letech. Rodiče mě jako malého sice zkoušeli přihlásit do různých uměleckých škol, avšak marně. Bylo jim řečeno, že hudbu necítím, a že to tak nějak nemá cenu, že stejně nikdy nebudu hrát na žádný nástroj nebo zpívat. A ejhle, o 10 let později jsem začal zpívat, hrát na klávesy a později kytaru.

Vybavíte si svou první složenou píseň?

Mojí úplně první písničkou byla punk-rokenrolová pecka s jednoduchým přímočarým textem. Tenkrát se mi Vánoce podařilo "pozvracet" přítelkyni a přišlo mi jako docela fajn nápad, napsat o tom písničku (smích).

Představte nám něco více z Vaší tvorby?

Za dobu, co skládám a dělám hudbu, jsem vydal, ať už sám nebo s kapelou, mnoho singlů. Rád bych vyzdvihnul zejména singl "Učitel" na který rád vzpomínám. Tenkrát jsem s moji třídou (byl jsem třídní učitel) natočil hudební videoklip, který si dělá srandu z učitelské profese. Bylo to super, děti měly skvělý zážitek! Videoklip se celkově podařil a nyní má na Youtube přes 120 000 zhlédnutí. S touto písní jsme také byli v soutěži Československá má talent, kde jsme s dětmi postoupil do dalších kol. Za zmínku také určitě stojí singl "Šumava" v rámci kterého jsme se rozhodli s kapelou podpořit psí útulek Nalezenci Šumaváci.

Čím se teď živíte, kde pracujete?

Aktuálně, jak já rád říkám, mám dvě práce. První mám na částečný úvazek hned za hranicemi v Německu, kde pracuji jako instalatér. Druhá je již mojí zábavou. Točí se kolem kytary a hudby. Učím na kytaru, natáčím výuková videa, hraji koncerty. A to mě baví!

Zahlédla jsem i video, takže učíte hrát na kytaru i tak zvaně na dálku?

Ano. Na kytaru vyučuji jak fyzicky, přímo v Sušici kde bydlím, tak skrze internet. Mnoho lidí potřebuje třeba jen nasměrovat nebo "popošťouchnout" správným směrem. Snažím se vždy maximálně přizpůsobit potřebám mých studentů. Myslím si, že nic není problém, když člověk chce. Vše je o domluvě.

Proč Vás ta kytara tak okouzlila?

Já bych řekl, že jsme na sebe tak nějak zbyli :). Původně jsem v kapele začal hrát na klávesy, později jsem přidal zpěv. Až po několika měsících jsem začal hrát na kytaru a to proto, že náš tehdejší kapelní kytarista ani po půl roce neuměl žádné akordy a nebyl schopný cokoliv zahrát, proto připadla kytara na mě. Časem se z nás stali nerozluční přátelé. Jsem za to rád.

Máte i jiné koníčky?

Jasně, rád sportuji. Minulý rok jsem běžel svůj první 1/2 maratón. Rád také plavu, jezdím na bruslích nebo v zimě na snowboardu.

Co Vaše rodina?

Moje rodina je skvělá a je u mě vždy na prvním místě. Řekl bych, že jsem šťastný muž. Mám úžasnou ženu, bezvadného syna a mlsného psa. Mám domov. Co víc si člověk může přát.

Máte nějaké další životní cíle?

Řekl bych, že se člověk občas zabývá něčím, co pro něj vlastně nemá žádný smysl. Zbytečně se trápí s nějakým problém, má strach z něčeho, co by mohlo přijít. To je škoda. Protože to většinou ani nepřijde. Snažím se na svět nahlížet skrze optimistické brýle a vše vidět z té lepší stránky, ne vždy mi to ale samozřejmě jde. Věřím tomu, že když člověk na něčem tvrdě a pokorně pracuje, tak se dříve či později dostaví výsledek.

Děkuji za rozhovor.

MarSi

Web zpěváka Pavla Horejše: https://kytaranejlepsipritelcloveka.cz/