Příběhy silnic: Mototuristika českými krajinami

03.07.2024

Vítejte na palubě vaší motorky, kde každá zatáčka přináší nový příběh a každá rovná silnice láká na nové dobrodružství. Cestování a dovolená na motorce v České republice jsou spojeny s nekonečnými možnostmi objevování malebných krajin, historických památek a kouzla, které se skrývá za každým kopcem a za každou zatáčkou.

Proč se vydat na dovolenou na motorce?

Není nic jako pocit svobody, který cítíte, když sedíte na své motorce, vítr vám vlaje ve vlasech a silnice se vine před vámi jako nepopsatelná krajina možností.

Cestování na motorce není jen prostředek dopravy; je to způsob života, který spojuje dobrodružství, svobodu a nekonečnou radost z objevování. A právě proto je dovolená na motorce nejen zábavná, ale i osvobozující a obohacující zážitek.

Proč byste se tedy měli vydat na dovolenou právě na motorce? Jedním z hlavních důvodů je svoboda, kterou motorka nabízí. Na rozdíl od cestování autem, kde jste odděleni sklem a kovem od okolního světa, na motorce se můžete téměř doslova dotknout přírody kolem sebe. Občas to platí doslova – když se matka příroda rozhodne svlažit zem kapkami deště. Proto zvolte vhodné motorkářské oblečení do deště.

Cítíte vůni lesa, slyšíte zvuky přírody a můžete si vychutnat každý okamžik vaší cesty. Navíc s motorkou se dostanete do míst, kam byste autem nikdy nedojeli, což vám otevírá dveře k nekonečným dobrodružstvím a objevům.

Druhým důvodem, proč se vydat na dovolenou na motorce, je samotná jízda. Ten nepopsatelný pocit síly a kontroly, který máte, když sedíte za řídítky svého motocyklu a zároveň se necháváte unášet průzračnou krajinou, je ojedinělý.

Jízda na motorce je jedinečný zážitek, který vám dává možnost prozkoumávat nová místa a zažívat nové dobrodružství v každé zatáčce. Ať už se vydáváte po úzkých horských silnicích, klikatých cestách přes venkov nebo po dlouhých rovinatých dálnicích, každý okamžik na motorce je naplněný vzrušením a radostí ze jízdy.

Dalším důvodem pro dovolenou na motorce je komunita motorkářů. Motorkáři jsou jedna z nejvíce vášnivých a přátelských komunit, které si můžete představit. Bez ohledu na to, kde se nacházíte, vždycky najdete spřízněnou duši na motorce, s níž si můžete vyměnit zkušenosti, tipy na cestování a nezapomenutelné příběhy. Motorkářská komunita je něco jako velká rodina, která vás vítá s otevřenou náručí a sdílí s vámi vášeň pro jízdu na dvou kolech.

Destinace po České republice

Za rachotu motoru, vánku ve vlasech a silnice se vine jako životní tep, to je cestování na motorce. V České republice s jejími malebnými krajiny, úchvatnými historickými městy a křivolakými cestami je cestování na motorce nejen zábavné, ale i nezapomenutelné. Pokud toužíte po dobrodružství na dvou kolech, zde je mnoho skvělých tipů na výlety a destinace po celé zemi, které vás zaručeně okouzlí.

Jedním z nejoblíbenějších cílů pro motorkáře v České republice je bezpochyby České Švýcarsko. Tato oblast se nachází v severních Čechách a nabízí úchvatné skalní útvary, hluboké lesy a malebné údolí řeky Kamenice.

Prozkoumejte přírodní skvosty takových míst, jako jsou Pravčická brána, Tiské stěny nebo soutěsky Edmundova a Divoká. Jízda po serpentinách těchto krajin vás zcela pohltí a nabídne neopakovatelný zážitek.

Dalším zajímavým místem pro motorkářský výlet je Český ráj. Tato oblast se nachází severovýchodně od Prahy a je známá svými pískovcovými skalami a romantickými zříceninami hradů.

Projeďte se klikatými cestami a objevte krásu místa nazvaného Pravěká krajina, kde se nachází nejznámější skalní město v Českém ráji – Hrubá Skála. Nezapomeňte navštívit i hrad Trosky, který dominuje krajině svou dvojicí věží a poskytuje ohromující výhled do dálky.

Pokud se vydáte směrem na jih, nemůžete vynechat jižní Moravu a Pálavu. Tato oblast je známá svými vinařskými oblastmi a malebnými vesničkami. Projížďka vinicemi s výhledem na údolí, které září v odlesku slunce, je prostě k nezaplacení. Navštivte historická města, jako jsou Mikulov nebo Lednice–Valtice, kde se můžete procházet krásnými zámeckými zahradami a parky.

Další skvělou destinací pro motorkáře je Šumava. Tento horský hřbet se rozkládá na jihozápadě Čech a nabízí nekonečné možnosti prozkoumávání. Od klikatých horských silnic až po tajemné lesy a jezera, Šumava má co nabídnout každému dobrodruhovi.

Navštivte národní park Šumava a projeďte se kolem hřebenů, které tvoří hranici s Bavorským lesem v Německu. Nezapomeňte se zastavit v malebných horských vesničkách, kde můžete ochutnat tradiční českou kuchyni a poznat místní kulturu.

Při vašem dobrodružství po českých silnicích byste neměli vynechat Krkonoše. Tento pohraniční horský masiv na severu Čech a dolním Slezsku nabízí nádherná horská údolí, vodopády a malebná horská městečka.

Inspirujte se: Již jste projeli křížem krážem malebnou krajinu České republiky na motorce a pátráte kam dál? Zkuste tyto tipy, kam na dovolenou k vodě na Slovensku.

Projeďte se serpentinami na nejvyšší českou horu, Sněžku, a užívejte si úchvatné výhledy do okolní krajiny. Navštivte historická města, jako je Vrchlabí nebo Janské Lázně a ochutnejte místní speciality v horských hospůdkách.

Dalším fascinujícím místem je Vysočina. Tato krajina se rozkládá uprostřed České republiky a nabízí malebné kopce, rozsáhlé lesy a rozsáhlá jezera. Projížďka po okolí města Telč, které je zapsáno na seznamu UNESCO díky svému unikátnímu historickému jádru, je prostě kouzelná. Vydejte se také do přírodní rezervace Žďárské vrchy a projeďte se po úzkých silničkách mezi lesy a poli, které vás vtáhnou do svého klidného rytmu.

Nemůžeme zapomenout ani na Jeseníky, nejvyšší pohoří v Moravskoslezském kraji. Tato oblast je ideální pro motorkářské dobrodružství, s množstvím klikatých silnic, horských průsmyků a malebných horských chat. Prozkoumejte horská jezera, jako je Černé a Bílé, projíždějte se po vrcholcích s panoramatickými výhledy a navštivte historická města, jako je Jeseník či Krnov.

Chcete-li svůj motorkářský výlet spojit i s historií motorismu, navštivte Depo Moto Art v Plzni, kde můžete prozkoumat ty nejvýraznější i nejběžnější kousky motorek od samých počátků až dodnes. A možná, když budete mít štěstí, můžete potkat i slavného plzeňského motorkáře – Ondřeje Kunteho, který na svém motocyklu dojel až z Indie. A kdo ví, možná vám sám dá nějaké tipy na záživné trasy a výlety v okolí.

Na co nezapomenout?

Když se chystáte na dobrodružnou dovolenou na motorce, existuje několik věcí, na které byste neměli zapomenout, aby vaše cesta byla co nejpříjemnější a bezpečná. Bez ohledu na to, zda jste zkušený motorkář nebo začátečník, správná příprava a vybavení jsou klíčové pro úspěšnou a bezproblémovou cestu.

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je mít vždy na paměti bezpečnost. Před odjezdem si pečlivě zkontrolujte svou motorku, včetně pneumatik, brzd, světel a oleje.

Zajímavost: Víte, co je běhoun, bočnice a nebo kostra u pneumatik? A co vše potřebujete vědět o pneumatikách?

Ujistěte se, že máte správnou ochrannou výbavu, jako je přilba, rukavice, boty a oblečení odolné proti poškození. Při balení si dejte pozor na to, abyste nezatěžovali motorku příliš těžkým nákladem, což by mohlo ovlivnit vaši stabilitu a ovladatelnost na silnici.

Dalším důležitým faktorem je plánování trasy. Než se vydáte na cestu, pečlivě si rozmyslete svou trasu a zvažte faktory, jako jsou stav silnic, předpověď počasí a dostupnost benzínových stanic a ubytování.

Vytvořte si plánovaný rozvrh a zjistěte si informace o zajímavých místech, která chcete navštívit po cestě. Nezapomeňte také sdílet svůj plán cesty s někým blízkým, abyste měli v případě potřeby záložní kontaktní osobu.

Při balení si dejte pozor na to, abyste s sebou měli nezbytné věci, jako jsou mapy, navigace, mobilní telefon a náhradní klíče. Nezapomeňte také na základní nářadí a sady na opravu pneumatiky, abyste byli připraveni na případné drobné problémy na cestě. Dále si nezapomeňte přibalit lékárničku s nezbytnými léky a obvazy pro případ nouze.

Během cesty udržujte maximální koncentraci a pozornost na silnici. Mějte na paměti, že jízda na motorce vyžaduje zvýšenou opatrnost a rychlou reakci na překážky a nebezpečí.

Dodržujte dopravní pravidla a respektujte ostatní řidiče na silnici. Pamatujte také na to, že jízda v době špatného počasí, jako je déšť nebo silný vítr, může být nebezpečná a přizpůsobte svou jízdu podmínkám.

Na dovolené na motorce je také důležité pamatovat na svou fyzickou kondici. Dlouhé hodiny strávené v sedle motorky mohou být náročné pro vaše tělo, a proto si pravidelně dělejte krátké přestávky na protažení a odpočinek. Pijte hodně vody a udržujte si správnou hydrataci, abyste se vyhnuli dehydrataci a únavě.

Závěr

Dovolená na motorce je prostě zábavná. Cestování po silnicích, prozkoumávání nových míst a zažívání dobrodružství vás naplňuje energií a radostí, kterou nemůžete zažít jinak. Bez ohledu na to, zda se vydáte na dovolenou s přáteli, rodinou nebo sami, motorka vám poskytne nezapomenutelný zážitek, který vás obohatí a zanechá stopy ve vašem srdci.

Takže jestli váháte, kam se vydat na svou další dovolenou, neváhejte a vezměte svoji milovanou motorku. Zažijte svět novýma očima, objevte nová místa a prožívejte dobrodružství, které vám přináší jízda na dvou kolech. Dovolená na motorce není jen dovolená; je to životní styl plný svobody, dobrodružství a nekonečné radosti z jízdy.

Autorka: Bc. Daniela Vaková