Reality Harvilla - slušnost a tradice dnes i do dalších let!

24.12.2023

Vstoupit na realitní trh není nikdy jednoduchým úkolem, ale jen někteří se dokážou v něm udržet a vyniknout. Jednou z takových úspěšných realitních kanceláří je HARVILLA - REALITY, firma s 28-letou historií a pevným zázemím ve Stříbrském a Tachovském regionu a celém Plzeňském kraji. Osobně se s touto rodinou znám (pochází z vedlejší obce, kde jsem žila) a sledovala jsem jejich začátky podnikání, zpočátku s nedůvěrou, protože jsem nevěřila, že takovýto obchod může na našem trhu fungovat! Dnes se musím omluvit, protože jejich usilovná práce a úžasné výsledky mě přesvědčily, jak je důležité mít v dnešní době možnost prodeje nemovitosti přes realitní kancelář. 

A dovolila jsem si s panem Vlastimilem Harvillou připravit reportáž. :-) Zajímá mě totiž, jaké služby tato společnost poskytuje a jakým způsobem se tato firma liší od konkurence.

Jak a kdy vznikla Vaše společnost Harvilla - reality?

Vše se začalo odehrávat v roce 1995, kdy můj otec Vlastimil Harvilla založil rodinnou realitní kancelář, která na trhu působí skutečně celých 28 let. Já přišle do firmy později, kolem roku 2003. Naše hlavní sídlo se nachází v Plzni, ale máme i pobočky ve Stříbře, Sušici a v Tachově. Jelikož jsem místním rodákem a bydlím v malé vesnici u Stříbra, tak mě najdete hlavně na pobočce ve Stříbře a Tachově, ale schůzku si se mnou můžete sjednat i na hlavní pobočce v Plzni na Slovanské aleji. Naším hlavním cílem je poskytovat komplexní servis při prodeji a pronájmu nemovitostí tak, aby klient nemusel řešit prakticky nic sám. Naše RK je též dlouholetým členem Asociace realitních kanceláří ČR, jejímž etickým kodexem a stanovami se řídíme.

Máte tedy za sebou dlouhou praxi, myslím, že lehce vysvětlíte mým čtenářům, v čem je ta výhoda prodat nemovitost přes realitní kancelář?

Tak, prodej nemovitosti je určitě pro laika událost, kterou neopakuje mnohokrát za život. Když to hodně zjednoduším, budete chtít nový účes, zajdete do kadeřnictví, ale zvládnete se ostříhat i sami. Rozbije se Vám auto, svěříte jej autoservisu, nebo si zkusíte práci automechanika sami. Stejně tak i při prodeji nemovitosti můžete uspět i sami, anebo svěříte její prodej profesionálům. Pokud máte zásobu nervů, volného času a především trpělivosti, nic Vám nebrání se do prodeje pustit sami. Ale stále více klientů po úspěšném prodeji či pronájmu přes RK oceňuje tuto službu jako soubor mnoha činností, kterým se nemuseli věnovat a využili svůj čas jiným způsobem.

Co konkrétně si mám představit tím souborem činností?

Mohu Vám to ukázat na příkladu domu , který nám svěřili do prodeje dědicové po ukončeném
dědickém řízení. Při kontrole listu vlastnictví a snímku z pozemkové mapy jsem zjistil, že přistavěná veranda domua garáž nejsou zkolaudovány a tudíž ani zaneseny v katastru nemovitostí. Takže se musí zařídit dodatečná kolaudace staveb a nechat vypracovat geometrický plán a vše tzv. zlegalizovat. Dále bylo po kontrole listu vlastnictví zjištěno, že na nemovitosti vázne věcné břemeno užívání pro jednoho již nežijícího člena rodiny bývalého majitele. Toto věcné břemeno je tedy třeba zrušit jednak proto, že nemá opodstatnění a také i pro případ, že by si kupující na koupi bral hypoteční úvěr, neboť věcné
břemeno by bylo pro banku překážkou. Další věcí, se kterou se setkáváme stále častěji, bývá povinnost platby daně z přijmu, pokud byla nemovitost nabyta v jiné než přímé linii dědiců, nebo v případech vlastnictví kratšího 10-ti let. Mezitím je třeba zařídit i vystěhování nábytku a zařízení domu, neboť by toto pro budoucího kupujícího bylo časovou i finanční zátěží. Následuje nafocení nemovitosti profesionálním fotografem a pokud to k atraktivitě vybízí, i nafilmování dronem. Zapomenout se nesmí i na vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy, jehož předložení nejpozději v den podpisu kupní smlouvy je povinností prodávajícího již několikátým rokem. Samozřejmostí je profesionální příprava internetové prezentace. Samotná inzerce na hlavních internetových serverech není zrovna nejlevnější záležitostí, ale nemovitost potřebujeme prezentovat co nejvíce, a tak využíváme všechny přední internetové portály. Nezapomínáme ani na prezentaci nemovitostí pomocí sociálních sítí a to prostřednictvím Facebooku a Instagramu.

Uf, tak to jsem ani netušila, kolik nástrah na prodávajícího může při prodeji nemovitosti čekat! A co následuje poté, když se ozve zájemce?

To přichází na řadu ona úspora volného času majitele při prodeji přes RK. Zájemce chce prohlídku dopoledne, když je majitel v práci, nebo o víkendu, když jsou majitelé na chalupě. RK se snaží vyjít vstříc časovým možnostem zájemců , a tak realizuje prohlídky prakticky v jakýkoliv den i hodinu v týdnu. Někde se podaří prodat nemovitost brzy, ale jsou i nemovitosti, které s různými zájemci navštívíme nesčetněkrát. Když se zadaří a s kupujícím si tzv. ,,plácnete", nastává příprava rezervační smlouvy, na základě které kupující uhradí rezervační zálohu a má dostatečný prostor pro přípravu financování nemovitosti v případě hypotečního úvěru. Kupujícím klientům nabízíme i služby finančního poradce, který dokáže klientům nabídnout často lepší úrokové sazby a podmínky, než které kupující dostanou při vyjednávání ve své bance. Dále přichází na řadu příprava smluvní dokumentace (kupní smlouvy a smlouva o advokátní úschově kupní ceny), která je v režii renomované advokátní
kanceláře, jejíž služby hradí RK ze sve provize. V případě financování přes hypoteční úvěr navíc smluvní strany uzavírají ještě zástavní smlouvu. Po schválení znění smluvní dokumentace přichází podpis dokumentů, úhrada kupní ceny a nastává vkladové řízení na katastru nemovitostí. Peníze jsou v bezpečí advokátní úschovy a čekáme na přepis vlastnického práva na kupujícího.

A předpokládám, že velmi často slyšíte ze strany prodávajícího otázku ,,A kdy budu mít peníze na účtu"?

Samozřejmě, to je častý dotaz prodávajícího. Standardem je vyplacení kupní ceny tzv. po provedení změny vlastnictví v katastru. Ale běžné jsou souběžné prodeje a koupě nemovitostí, tzv. ,,Kulové blesky", kde je potřeba financování vázaná na prodej jiné nemovitosti. Ve všech případech se snažíme najít cestu, která bude komfortní, ale též bezpečná pro všechny zúčastněné smluvní strany. A pak už přichází ta nejpříjemnější závěrečná část, a to předání nemovitosti novému majiteli. S tím je spojena služba přepisu energií (elektřiny, plynu, vody) z bývalého majitele na nového vlastníka, což je další z mnoha služeb, které standardně zařizujeme. Nezapomínáme i na institut daňového přiznání na daň z nemovitosti, které je vlastník povinen v následujícím roce podat a velká část kupujících na to zapomíná. 

Tak, je toho na mě moc, můžeme teď pro zjednodušení ve stručnosti říct jaké služby - komplexní servis - klientům zajišťujete?

Ano. Naše kancelář se postará o všechny kroky od začátku do konce procesu prodeje nebo pronájmu nemovitostí. To zahrnuje např. vyklizení nemovitosti, profesionální nafocení nemovitosti s využitím služby fotografa, použití fotografií či videa z dronu, organizace prohlídek nemovitostí se zájemci, právní servis od renomované advokátní kanceláře, způsob úschovy kupní ceny dle přání klienta, či financování pro klienty, kteří potřebují hypoteční úvěr. Zajistíme kvalitní internetovou inzerci a na předních realitních serverech a prezentaci inzerce prostřednictvím sociálních sítí. Dále se postaráme o zajištění průkazu energetické náročnosti, přehlášení energií, pojištění nemovitosti, používáme i služeb geodeta a projektanta v případech, kdy je třeba rozdělit pozemek či zlegalizovat nezapsané stavby. V naší kanceláří též vypracováváme ocenění nemovitostí pro účely dědického řízení.

Nevím, jestli by mě tohle všechno bavilo, je to fakt pořádná porce služeb. Bývají také nějaké výrazné rozdíly mezi nabídkami realitních kanceláří? Čím se například ta Vaše liší od konkurence?

Naší silnou stránkou je dlouhodobá stabilita týmu makléřů, kteří mají bohaté zkušenosti a svoji stálou klientelu. Klienti si u nás cení osobního přístupu a důvěry, kterou jsme si vybudovali po mnoho let působení naší kanceláře na trhu. Pro klienty jsme zde nejen při samotném prodeji či pronájmu nemovitostí, ale i po celou dobu trvání obchodu. Důkazem je velké množství klientů, kteří se nám po letech ozvou, že by chtěli prodat, koupit nebo pronajmout další nemovitost. Tito spokojení klienti jsou pro nás tou nejlepší reklamou a jejich pozitivní recenze jsou podstatou našeho dlouholetého působení na trhu.

Děkuji Vám, pane Harvillo, za podrobný pohled do Vaší kanceláře a užitečný pohled na prodej nemovitosti přes
realitní kancelář. Přeji mnoho úspěchů v dalších letech!

Také děkuji za rozhovor. Každý prodej nemovitosti je jedinečný, a proto je důležité zvážit všechny dostupné možnosti a najít tu nejvhodnější pro klienta. Věřím, že i mých 20 let zkušeností v 28leté působnosti naší realitní kanceláře HARVILLA – REALITY přesvědčí Vaše čtenáře, že vybrat si pro prodej své nemovitosti služby naší realitní kanceláře bude tou správnou volbou.

Náš web si můžete prohlédnout zde: Realitní kancelář Harvilla

Vlastimil Harvilla ml.