Robert Raček - nejlepší pohledy přijdou, když dojde film

09.12.2023

Můžete jej potkat v Mariánských Lázních. Nenápadný, milý, skromný muž, na krku krabičku - tedy vlastně fotoaparát. Překonal řady nepřízní osudu, ale nezatvrdil se, stále na světě vidí hlavně to krásné, co stojí za zvěčnění. Dnes šestapadesátiletý Robert Raček je prostě pozitivní člověk s romantickou duší.

Jaké máš vzdělání?   

Studoval jsem na VSOŠ Žilina - obor chemická technologie.

Tak to moc s fotografováním nesouvisí, tak kdy jsi začal fotit? 

Kdy přesně jsem začal fotit si už nepamatuji, ale zřejmě mne to uchvátilo již v ranném dětství, kdy jsem pozoroval svého dědu jak fotí a hlavně když pracoval v temné komoře, (to už asi dnešní mladí čtenáři nebudou znát). Občas, když potřeboval vycvakat těch prvních pár snímků na kinofilmu, tak mi svůj fotoaparát půjčil a já dělal, že jsem fotograf hvězd filmového plátna. (smích) Jak to asi dopadlo tušíš. Ke skutečnému focení jsem asi dospěl zhruba v pětadvaceti letech, kdy jsem dostal k narozeninám svou první zrcadlovku Flexaret Z a povedla se mi první včela.

Na jaký aparát fotíš, nebo jsi dříve fotil?

S fotoaparáty musím začít asi od nejstaršího, což byl PIONÝR. Doma jsme měli i jeden z prvních Canonů s vysouvacím měchem (úsměv a poznámka proč jsem věrný "Canonista" )… J Poté už tedy onen zmíněný Flexaret Z a kompakt Canon PowerShot G3. Ke svým "kulatinám" jsem od přátel dostal darem zrcadlovku Canon Rebel T3i (český ekvivalent je Canon 600D) s objektivem EFS 18-135mm, s nímž fotím v současnosti.

Jaké téma máš nejraději?

Nevyhýbám se žádnému tématu, ale asi nejraději fotím přírodu, krajinky, houby, občas lidi, různé akce mimo svateb, detaily atd.

Kdo tě k tomu přivedl?

Tohle jsem myslím odpověděl ve tvé druhé otázce, ale za hlavního strůjce bych asi označil svého dědu, jenž mne naučil asi tomu nejhlavnějšímu a tím je trpělivost, postřeh a čekání na vhodné světlo.

Co Tě na fotografování nejvíce uchvacuje?

Vždy mne uchvátí krom hry stínů a světel asi dynamičnost a hloubka scény (hlavně v krajině) a poté mne uchvacuje barevnost podzimu, hlavně babí léto a zlaté období podzimu…

Máš i jiné další koníčky, či nějaké motto?

Mezi mé další koníčky patří, rybaření, houbaření, cyklotoulky - to vše spojené s fotografováním. Moje motto: "Nejlepší záběry přicházejí ve chvíli, když dojde film" (Murphyho zákon)".

Děkuji za rozhovor. :-)

Jaké fotografie Robert Raček tvoří, to se můžete podívat zde: ARCHIV fotografií RR