Šperky, linecké pečivo i lžičky - v Černošíně je nová výstava!

11.07.2024

Muzeum Černošín zahájilo novou výstavu Nekonečný svět tvarů a barev. Ve výstavě najdete šperky, dekorace i zdobené kuchyňské potřeby, linecké pečivo a vše má společného jmenovatele - polymerovou hmotu. U nás je asi nejznámější FIMO, ale na trhu seženete více značek. 

A s hmotou jdou hotová kouzla, jak říká paní Helena Vetráková ze Starého Sedliště. "S polymerovou hmotou jsem začala pracovat v roce 2010, kdy jsem se dostala na kurz výroby korálů a hmota mě uchvátila natolik, že jsem z ní začala vyrábět vlastní šperky a učit se další techniky, jak z polymeru tvořit nejen šperky, ale i dekorace, svícny, zdobit lžičky apod. K tomu se časem přidalo šití, pletení a háčkování a kompletně jsem zaplnila celý dům různým materiálem. Protože z polymeru lze vyrobit vlastně jakýkoli tvar, vzor nebo použít libovolnou barevnou kombinaci, tak mě tvorba nikdy nepřestává bavit," říká s úsměvem autorka výstavy v černošínském muzeu. Tam právě výstava probíhá. "Nejradši vyrábím velké výrazné korále, a proto jsem si v roce 2023 vytvořila osobní výzvu, kdy jsem každý týden vyrobila alespoň jedny korále. Pravidelně mi pod rukama vznikají šperky, které jsou vyráběny na nějaké téma v rámci soutěží na "Fleru" a to je pak velká inspirace vyzkoušet něco nového," dodala Vetráková.

Výstava zůstane v černošínském muzeu do konce letních prázdnin, je doplněná také ručně vyrobenými oděvy a obuví a je prodejní. Zájemci mohou vyslovit i nějaké své speciální přání.

Martina Sihelská