Tachov - město dřevěných perel

18.03.2024

Město Tachov má hodně zajímavou historii, a to nejen na poli válečném, ale také, co se týče zajímavých řemesel. Jedno vám dnes připomeneme, jde o výrobu dřevěných korálků a knoflíků. Právě korálky přinesly Tachovu slávu a přízvisko Město dřevěných perel. 

 Dnes už najdeme jen vzpomínku v Muzeu Českého lesa, kde kraluje ředitelka Jana Hutníková, která v reportáži o výrobě vypráví zde: DŘEVĚNÉ PERLY A KNOFLÍKY Z TACHOVA
Jelikož Tachov je situován do podhůří Českého lesa a všude kolem stály statné stromy, bylo jasné, že dřevo se bude zpracovávat nejen jako otop, ale také v průmyslu. A kdo byl kreativní, brzy zjistil, že dřevo jde krásně zpracovat i soustruhem. "Soustruh vytočil krásné pravidelné kuličky - korálky, a ty se opravdu začaly vyvážet do celého světa. A z korálků se nemusely nutně dělat jen šperky, ale máme v expozici například kabelku obšitou těmito korálky, nebo také pásek," uvedla Jana Hutníková.
Knoflíky i s obrázkyKorálky se rozlétly do světa, ale podobné uznání si získaly i dřevěné knoflíky, zejména ty, které byly malované, byly na nich třeba obrázky květin, zvířat a další témata. Korálky i knoflíky se pak našívaly na papírová platíčka, to byla zase práce pro maminky doma po večerech. I knoflíky můžete vidět ve stálé expozici tachovského muzea.

https://plzen.rozhlas.cz/mestem-drevenych-perel-byval-tachov-9196126