Vladimír Novotný a jeho Toulky Českem

01.07.2024

Ve vestibulu černošínského městského úřadu je nainstalovaná nová výstava fotografií. Název je Toulky Českem a autorem velkých fotografií je stříbrský Vladimír Novotný. Ten se k fotografování dostal náhodou, kdy začal obdivovat krásu a jednoduchost digitální techniky. 

"Narodil jsem se v sedmdesátých letech minulého století. Většina vrstevníků, kteří mají také zálibu ve focení, začínali fotit již v mládí na černobílý nebo barevný film s fotoaparáty nejrůznějších značek. Já jsem se o fotografování do příchodu digitální techniky nikdy nezajímal. Mojí první fototechnikou byl digitální Olympus C760UZ, zakoupený v r. 2004. Následovalo několik podobných typů až po první zrcadlovku E-620 stejné značky. Od roku 2012 fotím se zrcadlovkami Canon," uvedl fotograf ze Stříbra.

Hlavním fotografickým lákadlem jsou prý přírodní zákoutí a různá výletní místa. "Nikdy jsem neabsolvoval žádné kurzy nebo semináře o focení. Jsem čistý samouk a čerpám z dostupných materiálů, knížek nebo internetových stránek, a to jak o samotném fotografování, tak i zpracování pořízených snímků. Rád cestuji po místech naší republiky a z těchto cest pochází převážná část mých fotografií. Velkou zálibu jsem našel ve fotografování letecké techniky. Objíždím tedy různé letecké dny, dny otevřených letišť nebo letecká muzea. Jestli jsem se jako samouk něco naučil, nechám na vašem posouzení," dodal Vladimír Novotný. Výstava bude k vidění až do konce léta.

Martina Sihelská