Židovský hřbitov v Řebří

07.12.2023

V lesním porostu u obce Řebří nedaleko Svojšína na Tachovsku najdete starý židovský hřbitov. Tedy, dnes už jej najdete, ale ještě před před pár lety byste jej stěží našli. Neudržovaný hřbitov měl totiž povalené náhrobní kameny, vše bylo porostlé mechem a náletovými křovinami, ohradní zdivo rozpadlé. Na záchranu hřbitova vzniklo kolem roku 2000 Občanské sdružení a tamní dobrovolníci se ihned o svých volných dnech pustilo do úklidu a oprav.

Už se našla i původní brána

Že kdysi v těchto místech hřbitov byl, zjistili členové sdružení od starších pamětníků. "Lidé z okolí o hřbitově mluvili, a tak jsme to místo tušili. A když došlo před lety na úklid lesní plochy, bylo jasné, že jsme na správném místě. Okryly jsme mnoho náhrobních kamenů, také ohradní zeď a nedávno se nám podařilo vztyčit původní hřbitovní bránu. Našli jsme kolem stovky kamenů, ale hodně jich také chybí, zřejmě si je někdo odvezl," uvedl nezávislý starosta Karel Petráň.


Nápisy na náhrobcích se čtou zprava doleva

Podle staré listinné dokumentace vznikl tento hřbitov v roce 1660. Každý náhrobek nese jméno či další nápis. Většina z nich je psána hebrejsky a čtou se obráceně, tedy zprava doleva. Až novější náhrobky nesou slova psaná v latince. Na místě byli pohřbíváni nejen lidé ze Svojšína, ale také z Ošelína, Černošína a dalších okolních obcí. Největší židovská komunita ale žila právě ve Svojšíně, kde dokonce bývaly i dvě židovské synagogy.

Reportáž na Českém rozhlase najdete ZDE - ŽIDOVSKÝ HŘBITOV V ŘEBŘÍ U SVOJŠÍNA